Opravdu najdete v peletách jen dřevo? A jak tedy vlastně drží pohromadě? Ve hře je chemie
Pokud chcete topit 100% přírodně, nejspíš stále saháte po palivovém dřevu. Ovšem jeho ceny často rostou do nečekaných výšek. Proč tedy místo něj nepřemýšlet o peletách?
Bohužel se k nim stále pojí celá řada nepříjemných mýtů. Dnes se zaměříme na ten nejznámější. Ten říká, že se při jejich výrobě určitě musí používat nějaké chemické pojivo, jinak by přece nedržely tak skvěle pohromadě. A jak to tedy ve skutečnosti je?
Ve hře je opravdu chemie. Ale trochu jiná, než si myslíte
Opravdu kvalitní pelety a brikety jsou opravdu tvořeny jen čistým dřevem. Jde o třísky a odštěpky, které by jinak nenašly využití. A jak je tedy možné, že tak skvěle drží pohromadě? Za všechno může lignin, který se ve dřevě vyskytuje zcela přirozeně. Stačí, pokud ho aktivujete.
Foto: Pixabay
A jak k tomu dojde? Přece za pomoci vysokého tlaku. Díky němu se ze dřeva přirozeně uvolní a sám spojí jednotlivé kousky k sobě. Bez opravdu dobré techniky v čele s lisem tak kvalitní pelety ani brikety jednoduše nevyrobíte. Ovšem dobří výrobci to umí. Takže pokud chcete vytápět 100% přírodně, měli byste zamířit právě k nim.
Jaké jsou další výhody pelet oproti dřevu
Podíváme-li se na kvalitní brikety, pak zjistíme, že jedna tuna má stejnou výdrž a výhřevnost jako asi tři metry dřeva. A to samozřejmě počítáme to dobře vysušené, ne čerstvě pokácené v lese. Pokud briketkami poctivě zatopíte, vydrží hořet dvakrát déle než dřevěné špalky.
A jak brikety, tak i pelety, zároveň produkují oproti dřevu poloviční množství popela. Ten je ovšem stejně kvalitní, jako při spalování dřeva. Lze ho tedy bez obav využít třeba na zahrádce.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: https://www.ctidoma.cz/hobby/vyhody-nevyhody-topeni-peletami-pod-drobnohledem-63837, http://www.hobbystranky.cz/hobby/vyhody-nevyhody-topeni-peletami
Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.