Oprava omítky a její možnosti
Máte-li již starší domek, který už nevypadá příliš hezky a z pohledu tepelné izolace už také nevyhovuje, je zapotřebí celou situaci razantně změnit. U starších domů a chalup dochází již tradičně k pronikání vody do omítky a jejímu následnému odlupování. I proto se vyplatí vsadit na to, že oprava prasklin v omítce je sice reálná, nicméně mnohem efektivnější je celkové řešení celé situace. Jak probíhá oprava staré omítky v komplexním pojetí, se podíváme v následujících řádcích.
Stará omítka musí pryč…
V první řadě je třeba se soustředit na kompletní odstranění staré omítky. Není nutné ji strhávat kompletně všudy, nicméně brát v potaz byste měli hlavně místa, která jsou hodně popraskaná. Tam je třeba jít až přímo na cihlu jako takovou. Není od věci seškrábat i místa, která vypadají, že za velmi krátkou dobu začnou opadávat také. Klidně použijte i hrubou sílu, cihle byste ublížit neměli. Tedy v případě, že nepoužijete sbíječku…
Penetrace jako základ
Základem vaší činnosti musí být správná penetrace. Povrch, na nějž se bude omítka nahazovat, musí být ještě předtím dokonale ošetřen dle potřeby. Penetrace je schopna proniknout hluboko do omítky, díky čemuž ji ochrání před případným znehodnocením. Po nanesení penetrace je nezbytné počkat ještě přibližně nějakou půlhodinu, až dojde k jejímu zaschnutí. Dříve se do prací na nové omítce určitě nepouštějte.
Proces omítání
K omítání je třeba přistoupit ihned po tom, co je penetrace již suchá. Pozor i dejte hlavně na celkovou tloušťku vrstvy. Tenká omítka by mohla pracovat proti vám a dochází tak k jejímu brzkému odlupován, případně vzniku nevzhledných nerovností na povrchu. V zadních částech omítky může být povrch poněkud hrubší, což by vám mělo pomoci. Není od věci řešit jak hrubou, tak následně i jemnou omítku. Dvě vrstvy budou dokonale držet a vy se budete moci kochat vaším dílem ještě hodně dlouho.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.