Olej nemá v kanalizaci co dělat: Kam s ním poradí chytrá aplikace
Zbyl vám olej po přípravě oběda? Jestli jste něco smažili, nejspíše ho nebude málo. Tak jako tak ho nemůžete jen tak vylít do dřezu nebo do toalety. Pokud tak učiníte, vězte, že plýtváte jak samotnou surovinou, jež se dá ještě opětovně použít, tak ničíte kanalizační soustavu. Ta zcela jistě není na olej dimenzovaná. Jak ale takový olej třídit? Poradí vám chytrá aplikace, tím si můžete být jistí.
Třídit olej se jednoduše naučíte
pomůže vám v tom iniciativa tridimeolej.cz. Právě ona radí občanům, jak by se měli z hlediska třídění olejů a tuků chovat. Velmi důležité je především efektivní rozmístění sběrných nádob tak, aby byly co nejblíže lidem. Musí se také zbourat některé mýty. Typická je třeba tato věta: „Nefrituji, logicky tak žádný olej nemám.“ Nesmysl, olej se najde v jakékoli domácnosti bez výjimek.
Smažení řízků: Zdroj obrázku Pixabay.com
Až 800 míst pro odevzdání oleje
Právě díky spolupráci se zmiňovanou iniciativou se na mapě objevilo nově v rámci projektu KAMsNIM.cz 800 míst, kde je možné odevzdávat starší olej. Na mapě je již nyní 2 500 míst. Jedná se často o sběrná střediska odpadů. V Praze, Ostravě a na některých dalších místech už jsou ale k dispozici vyloženě kontejnery na oleje. Obyvatelé je mají přímo v donáškové vzdálenosti.
Opětovné využití oleje
O něm samozřejmě musí být řeč také. Využít lze takový olej efektivně jako druhotnou surovinu. Logistiku svozů a zpracování oleje řeší například společnost Trafin Oil. Očištěný olej pak funguje jako přísada do biopaliv. Používá se třeba při výrobě 100% recyklovatelného leteckého paliva. Jednou vyrobený olej tak dokáže posloužit dvakrát. Dochází mimo jiné také ke snížení uhlíkové stopy. Oběhové řešení týkající se starého oleje funguje více než dobře. Pokud se zapojíte i vy, pomůžete přírodě a také kanalizačnímu systému.
Olej na pánvi: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.