Oleandr jako krásný dekorativní keř. Tohle potřebuje pro bujné kvetení
Mezi exotickými keři, které mohou posloužit jako krásná dekorace u domu, na terase či v zimní zahradě, nesmí chybět oleandr. Jeho pěstování není příliš náročné a odmění se bohatým kvetením po celé léto. Na výběr navíc máte hned z několika barevných variant květů od bílých až po tmavě růžové nebo oranžové.
Důležité je zimování
Aby mohly oleandry krásně prospívat, růst a bohatě kvést, je nutné nezapomínat na jejich správné zimování. Jde o středomořské rostliny, což znamená, že mráz nesnesou. V zimě tak musí být na chladnějším místě, kde se teplota pohybuje zhruba kolem 10 až 15 stupňů. Zálivku výrazně omezte. Pozor dávejte na průvan, který oleandrům nesvědčí.
Správné umístění a zálivka
Zhruba v druhé polovině května přichází čas na vyndání oleandrů na venkovní stanoviště. Slunce jim velmi svědčí a mohou tak bohatě růst i kvést. Přímé slunce by mělo na rostliny dopadat zhruba polovinu dne. Kromě severní strany domu tak budou prospívat víceméně kdekoliv.
Samozřejmostí je také optimální zálivka. Dokážou si poradit se suchem, ale pokud chcete, aby měl keř oleandru dostatek energie pro bohaté kvetení, na pravidelnou zálivku nezapomínejte. Klíčové je to hlavně v období, kdy nasazují poupata. Pro zálivku vybírejte měkkou dešťovou vodu a před či v průběhu období kvetení přidejte i trochu hnojiva na okrasné rostliny. Podpoříte tím násadu dalších květů i klasický růst.
Foto: Pixabay
Pozor na choroby a škůdce
Může se stát, že je oleandr napaden škůdci nebo nějakou chorobou. V takovém případě se není čemu divit, že nekvete. Mezi časté problémy patří konkrétní svilušky, mšice nebo puklice. Během vlhkého léta či nesprávných podmínek pro zimování může dojít také k rozvoji plísní. Jako prevenci je dobré rostliny jednou za čas omýt mýdlovou vodou. A pokud se objeví závažnější problém, sáhněte po vhodném postřiku.
Náhledové foto: Pixabay