Ohlášení stavby, stavební povolení, anebo nic?
Začátek stavby je spjatý s několika důležitými úkony, které se řadí spíše do oblasti kancelářských prací. Na počátku je nutné u staveb nějakým způsobem informovat úřady o tom, že začínáte stavět. Učinit tak lze hned několika způsoby. V minulosti to bylo možné pouze za pomocí klasického stavebního povolení, nicméně dnes je ideální především ohlášení stavby. Jsou ale i případy, kdy není zapotřebí řešit fakticky žádné papírování. Podívejme se tedy podrobněji, jakým způsobem je vše novým stavebním zákonem, který platí od 1. 1. 2013, řešeno.
Kdy stačí ohlášení stavby
Stavební ohlášení bohatě postačí v případě, že váš dům nebude plochou přesahovat 150m2. Musí mít maximálně jedno podzemní podlaží do celkové hloubky 3 metrů. Nadzemní podlaží mohou být dvě a jedno podkroví. Využít je možné ohlášení stavby i tehdy, když celkový rozsah rekonstrukcí nepřekročí zmiňovaný rozsah. Pokud budete upravovat celý dům a nebudete zasahovat do nosných zdí, pak ohlášení stavby taktéž postačí. Vztahuje se i na opěrné zdi do celkové výšky jednoho metru.
Stavební povolení u větších staveb
Stavební povolení je logicky zapotřební zejména tehdy, když se bude jednat o stavby, které svou celkovou rozlohou budou přesahovat 150 m2. Jestliže se při rekonstrukci domu zasahuje do celkové stavby samotných nosných zdí a konstrukcí, pak je stavební povolení nezbytností. Jestliže dojde ke stavbě nového domu, pak oběma dvěma zmiňovaným povolením přechází ještě územní řízení o tom, jestli stavba může na daném místě stát.
Kdy není zapotřebí žádné povolení úřadů?
V určitých případech není stavební povolení ani ohlášení stavby vůbec zapotřebí. Jedná se především o drobné stavby řešené okolo vašeho domu. Typická je třeba výměna oken. Pokud se rozhodnete pro výměnu střešní krytiny, také nic nepotřebujete. Jestliže máte vaši chatu na kolech, tedy jako stavební buňku, pak také žádné územní rozhodnutí nepotřebujete.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.