Odvětrávání koupelny: proč je důležité a proč by vám neměl chybět koupelnový ventilátor?
Zamlžená zrcadla, stékající kondenzát, teplý a vydýchaný vzduch. Přesně takové prostředí by nemělo být ve vaší koupelně. Nadměrná vlhkost způsobuje tvorbu plísní, ale také zkracuje životnost koupelnovému nábytku a vybavení. O zdravé klima v koupelně se postará správně větrání. Jakými způsoby koupelnu odvětrávat?
Ventilátor je potřeba i v koupelně s okny: Foto ventilatory.cz
Proč se nevyplácí větrání v koupelně podceňovat
Koupelna a WC, které jsou mnohdy spojeny dohromady, patří k nejmenším místnostem v domě či bytě, ale vlhkosti se zde drží nejvíce. V nevětrané koupelně relativní vlhkost dosahuje hodnot 70–80 %, ale výjimkou není ani 100% vlhkost. Pokud z koupelny nebudete vlhkost a „špatný“ vzduch odvádět, může se vám snadno zhoršit nejen zdravotní stav.
Následky neodvětrávané koupelny:
- vlhkost způsobuje vznik plísní a množení bakterií, které vyvolávají respirační onemocnění a alergie,
- dlouhodobé působení vlhkosti se negativně odrazí na omítkách stěn, na koupelnovém nábytku a kovových doplňcích,
- vodní páry mohou unikat i do dalších částí obydlí.
Stávající koupelnu bez oken vybavte ventilátorem
V současné době se již koupelny bez oken téměř nestaví. Pokud ale máte starší koupelnu nebo bydlíte v komplexu, který má byty s koupelnami uprostřed, vyřešíte odvětrávání koupelnovým ventilátorem. Jaký by měl ventilátor do koupelny bez okna být?
Průtok vzduchu
Jedním z důležitých parametrů při výběru je objem místnosti. Podle objemu místnosti totiž zjistíte, jak výkonný model budete potřebovat. Objem místnosti souvisí s průtokem vzduchu, který se uvádí v m3/hod. Hodnota průtoku vzduchu vás informuje o objemu, který dokáže ventilátor z místnosti odpravit pryč za určitou dobu.
Každá místnost v bytě nebo domě má jiné požadavky na kompletní výměnu vzduchu. U koupelny se doporučuje vzduch vyměnit 7–9krát za hodinu. Vypočítejte tedy objem vzduchu v místnosti, který vynásobíte číslicí 9. Výsledné číslo bude odpovídat průtoku vzduchu ventilátorem. Průtok vzduchu také záleží na počtu osob v místnosti. Standardně se počítá s 30 m3/hod na osobu.
Délka potrubí
Délka potrubí souvisí s výkonem ventilátoru. Platí zde jednoduchá rovnice: čím delší potrubí a čím více komponentů (kolena atd.), tím je třeba výkonnější ventilátor. Pokud byste zvolili větrák s nedostatečným výkonem, hrozí, že vzduch neodvede až ven a po vypnutí ventilátoru se znečištěný vzduch vrátí zpět do místnosti. Do potrubí o délce maximálně 5 m je vhodný axiální ventilátor. Nad 5 m volte výkonnější radiální potrubní ventilátor.
Na strop, nebo na stěnu?
Místo instalace ventilátoru vyberte podle toho, kam se bude odvádět vzduch. Jestliže je za stěnou koupelny exteriér, můžete ventilátor instalovat na stěnu a vzduch odvádět přímo ven. V případě koupelny ve středové části domu můžete vzduch odvádět pryč přes stěnu či strop pomocí potrubí. Poslední možností je vývod potrubím nebo přes zeď do stupaček. Pokud se rozhodnete použít potrubí, nezapomeňte na instalaci kondenzační jímky, která z něj odvede vysráženou vlhkost.
Pokud budete vzduch odvádět přímo přes stěnu, postačí vám nižší výkon ventilátoru. Jeho instalace je snadná. Naopak při odvodu přes střechu se připravte na složitější instalaci, vyšší finanční náklady a potřebu vyššího výkonu, který se projeví větší hlučností.
Ventilace: Foto ventilatory.cz
Hlučnost ventilátoru
Provoz ventilátoru může být hlučný, což vás bude obtěžovat nejen při relaxaci, ale může rušit i osoby ve vedlejší místnosti. Proto hledejte výrobek s co nejmenší hlučností, ideální hodnota je kolem 20 dB. Ventilátory s nízkou hlučností mají obvykle speciální tichý motor. Jde především o axiální ventilátory.
Funkce
Na trhu jsou k dostání ventilátory s celou řadou užitečných funkcí:
- Zpětná klapka – zabraňuje proudění pachů a venkovního vzduchu zpět do místnosti.
- Časový doběh – ventilátor bude pracovat v průběhu předem nastavené doby, a to i po vypnutí.
- Čidlo vlhkosti – stará se o udržování optimální vlhkost v koupelně. Ventilátor se aktivuje, jakmile hodnota překročí nastavenou hranici.
- Světelné a pohybové čidlo – ventilátor se spustí, když v místnosti rozsvítíte, nebo po zaznamenání pohybu.
Design
Ventilátory jsou k dostání v pestré nabídce designových zpracování. Zvolit můžete klasický čtverec s mřížkou, ale také čtverec s celistvým předním panelem. K dostání jsou také kulaté ventilátory v klasické bílé, ale také černé, stříbrné nebo zlaté barvě.
Ventilátor Dalap 100 BF ECO má přední panel, který zajišťuje kompaktní design. Jeho předností je úsporný motor a snadná instalace na strop nebo stěnu. Hlučnost 25 dB zaručuje tichý chod.
Realizace koupelny a odvětrávání
Pokud se chystáte stavět, nezapomeňte v procesu plánování zohlednit způsob větrání koupelny. Vzduch se může vyměňovat třemi způsoby:
- Přirozené větrání – patří sem především okno. Otevřené okno zajistí přirozené proudění vzduchu. Ne vždy však může být dostačující. Proto se vyplatí i do koupelny s oknem instalovat ventilátor, jelikož větrání přes něj je především v zimě úspornější.
- Větrání pomocí ventilátoru – odvod vzduchu může být přes zeď ven, potrubím přes střechu nebo do stupaček. Je potřeba zvolit dostatečně výkonný ventilátor, který odvede vzduch ven a nedojde k jeho opětovnému vracení. Nezapomeňte na nízkou hlučnost.
- Rekuperace – uplatňuje se především u pasivních domů, kde se centrální rekuperace stará o zdravé klima v celém bydlení. Centrální rekuperace patří k finančně nákladným projektům.
O způsobu odvětrávání přemýšlejte již před realizací koupelny: Foto Unsplash
Ventilátory a bezpečnost
Ventilátor je elektrickým spotřebičem, který se používá ve vlhkém prostředí. Navíc odvádí znečištěný vzduch, který obsahuje prachové částice. Proto se při výběru vyplatí sledovat bezpečnostní třídy krytí, které se značí jako IP. Za písmeny se nachází dvě číslice udávající stupeň ochrany. První číslo značí odolnost proti vniknutí cizího předmětu, druhé číslo je ochrana proti vodě. Bezpečné koupelnové ventilátory by měly nést označení od IP11 až po IP34.
Instalace a péče
Při instalaci ventilátoru je důležitá zejména velikost otvoru. Řídí se podle velikosti místnosti, místa montáže, délky potrubí, počtu komponent v sestavě a podle toho, jak rychle má ventilátor vzduch z místnosti odsát.
Obvykle platí:
- odsátí 100 m3/hod – ventilátory s průměrem 100 mm,
- odsátí 100–200 m3/hod – ventilátory s průměrem 100 až 125 mm,
- odsátí 200–300 m3/hod – výkonnější ventilátory s průměrem 125 mm a 150 mm.
Aby byl vzduch v koupelně čistý, je potřeba se věnovat údržbě ventilátoru. Pozornost si zaslouží nejen mřížka, ale také lopatková turbína. Před čištěním je potřeba ventilátor odpojit od elektřiny. Díky správné péči vám bude ventilátor sloužit několik let. Pokud si nejste s instalací a údržbou jistí, obraťte se na odborníky.
Zdroje info: ceskestavby.cz, ventilatory.cz
Náhledové foto: Ventilatory.cz
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.