Odpolední spánek není zlozvyk – ocení ho i dospělý organismus
Odpolední spánek není zlozvyk – ocení ho i dospělý organismus. Někteří lidé vidí siestu jako známku lenosti, nedostatku energie, nebo dokonce nemoci. Nová studie však naznačuje, že odpolední spánek vás může duševně zostřit, a to zejména pokud jste starší 60 let. Vědci tvrdí, že lidé ve věku nad 60 let, kteří si po obědě zdřímli, měli lepší výsledky kognitivních testů než lidé, kteří neodpočívali. Odpolední zdřímnutí prospívá lidem v jakémkoli věku tím, že si mozek odpočine a zbaví se přebytečné zátěže. Ideální je údajně spánek trvající 10 až 30 minut mezi 13. a 15. hodinou.
Dopřejte vašemu mozku krátkou zotavovací pauzu
Spánek má hodně co do činění s vaší schopností učit se. Krátký spánek pomáhá vašemu mozku zotavit se z únavy nebo přetížení informacemi, během něj si mozek vymaže nepotřebné informace z dočasných úložných oblastí mozku, aby je připravil na absorbování nových informací. Výzkumy naznačují, že zdřímnutí je skvělé pro zlepšení nálady, energie a produktivity při současném snížení úzkosti a fyzického či duševního napětí. Krátké odpolední zdřímnutí vám dá pocit bdělosti a připravenosti zvládnout zbytek dne bez pocitů únavy, zmatenosti, dezorientace a ochablosti, které často po probuzení cítíte.
Foto: Pixabay
Ne všechna zdřímnutí jsou zdravá
Dr. Abhinav Singh, specialista na spánkovou medicínu říká, že zatímco studie ukázaly, že odpolední šlofíky zlepšují duševní zdraví, zůstává nejasné, jak zdřímnutí může zabránit kognitivnímu poklesu přicházejícího se stárnutím. „Kdokoli může těžit z krátkého spánku uprostřed odpoledne, zvláště když je načasován přirozeným cirkadiánním poklesem,“ řekl Singh. Delší zdřímnutí však může být podle něj problematické. „Pokud často spíte přes den déle než 1 hodinu, pak by to mohl být signál, že vaše množství a kvalita nočního spánku nestačí.
Je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, zda je potřeba většího množství spánku u starších známkou toho, že se tělo pokouší kompenzovat zvýšený zánět související s kognitivním poklesem a demencí, uvedl Singh.
Zdroj: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/zdrimnuti-pres-den-nam-pomaha-k-lepsim-vykonum-potvrdila-dalsi-studie.A100304_110940_zdravi_ves, https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/dobry-spanek-umoznuje-lepe-se-ucit.A190617_105417_ln-zdravi_ape
Náhledové foto: Pixabay
Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.