Nové trendy v bydlení: 3 ekologické domácnosti dneška
Ekologické bydlení se v posledních letech skloňuje v souvislosti s výstavbou rodinných domů čím dál častěji. Vyšší pořizovací náklady při výstavbě se v průběhu let postupně vrátí za současného dodržování vysokého životního standardu a šetrnosti k přírodě. Víte, čím se vyznačují často zmiňované inteligentní, nízkoenergetické nebo pasivní domy a jak je od sebe rozeznat?
Chytrá domácnost jedním dotykem
Osvětlení, spotřebiče nebo kompletní zabezpečení domu jsou ovládané z počítače nebo mobilního telefonu. Elektronické dveře zamčené stisknutím jednoho tlačítka. Oblíbený film spuštěný zároveň se zatažením žaluzií v místnosti.
Moderní inteligentní domy zkrátka přináší do života svých obyvatel maximální možné zjednodušení běžných úkonů. Vykonávají za ně všechny rutinní činnosti. Jakýmsi mozkem chytrých domů je jejich centrální systém.
Ten umožňuje vzájemnou komunikaci obyvatel z různých částí domu. Pohlídá děti před potenciálně nebezpečnými střety např. s rozpáleným sporákem nebo otevřeným oknem. Také například automaticky reguluje činnost spotřebičů, čímž přispívá k finančním úsporám i k šetrnosti vůči životnímu prostředí.
Chytré bydlení má mnoho podob v závislosti na preferencích svých uživatelů. Takový inteligentní dům na dálkové ovládání přitom nemusí nutně být jen nedostupným snem o moderní domácnosti.
Digitální domy obecně jsou samozřejmě dražší než ty běžné. Přesné srovnání je však velmi obtížné stanovit. Cena se vždy odvíjí od různých proměnných, včetně hodnot jednotlivých spotřebičů. Zde přitom mohou nastat rozdíly až o řádové částky.
Vypořádat se finančně s pořízením chytré domácnosti je možné také díky modulárnímu budování. Tedy začít se stavbou nejprve na základních funkcích a teprve později jejich množství postupně rozšiřovat.
Šetření energií jako standard?
Dobře navržený nízkoenergetický dům v průběhu používání výrazně šetří peněženku majitelů. Kromě snížených nákladů na osvětlení nebo ohřev vody se vyznačuje především menší spotřebou energie na vytápění. Ta by měla být poloviční až třetinová oproti běžné novostavbě.
Spolu s nadstandardní tepelnou izolací k tomu přispívá třeba orientace velkých prosklených ploch na jih nebo kompaktnost tvaru budovy bez zbytečných výčnělků.
Nízkoenergetické domy lze považovat za pomyslný mezistupeň mezi obyčejnými a pasivními domy. V některých zahraničních zemích jsou naprosto běžným prvkem bytové i občanské výstavby.
Minimální náklady pod těžkou zkouškou
Moderní pasivní domy splňují požadavky na ekologickou domácnost ze všech tří typů nejvíc. Při správném návrhu by měly být náklady na vytápění skutečně minimální.
Pasivní domy jsou objekty se schopností tzv. rekuperace vzduchu. Tu si lze zjednodušeně představit jako ohřívání čerstvého venkovního vzduchu teplým vzduchem vnitřním v tzv. rekuperačním výměníku. Výsledný teplý čerstvý vzduch poté proudí dále do domu.
Pravidelný přísun čerstvého vzduchu je vhodný nejen pro alergiky. V provzdušněném pasivním domě se pak díky přirozené tepelné pohodě příjemně bydlí všem bez rozdílu.
Důraz je dále kladen na dokonalé zaizolování všech stavebních konstrukcí, detailů a tepelných mostů. Vzduchotěsnost objektu se testuje speciálním Blower Door testem. Aby mohl být dům označen jako pasivní, musí přitom splnit přísné podmínky stanovené normami.
Pasivní domy bývají podstatně dražší na výstavbu oproti domům běžným. Návratnost počáteční investice se v případě standardního používání pohybuje kolem dvaceti let. Možností, jak na pasivním domě vydělat rychle, je prodej novostavby. Její hodnota zpravidla výrazně převyšuje veškeré náklady na výstavbu.
Ještě o něco dál než domy pasivní zacházejí tzv. nulové domy, které jsou energeticky takřka úplně soběstačné, nebo domy aktivní, které přebytečnou elektrickou energii získanou přes systém solárních panelů dokonce předávají dál do veřejné rozvodné sítě.
Chytré domy ovládané jedním dotykem jsou moderním řešením, které šetří čas i peněženku.
Nízkoenergetické a pasivní domy se často provádějí jako dvoupatrové kvádry orientované na jih.
Zdroj obrázku: Commons.wikimedia.org
Zdroj náhledového obrázku: Commons.wikimedia.org
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.