Nikdy nemyjte horkou pánev ihned vodou. Mohlo by to ohrozit i vaše zdraví

pánvičky

Zná to každá pořádkumilovná hospodyňka, jakmile uvaří oběd, chce mít co nejdříve čistou kuchyň včetně použitého nádobí. To je samozřejmě v pořádku. Ovšem v případě některého druhu nádobí je lépe počkat, až pořádně vychládne, jinak jej můžeme díky své čistotnosti i zničit. Řeč je v tomto případě o pánvích. Jak tedy s ještě horkou pánví zacházet vám poradíme v tomto článku.

Horkou pánev hned neumývejte

Pokud nalijete na právě použitou horkou pánev vodu, upozorní vás syčení. To ale není výsledek toho, že nádobí myjete správným způsobem, spíše naopak. Ano, tento typ nádobí se nám nerozbije v ruce, jako například křehká sklenice, která může pod náporem vřelé vody prasknout. Nicméně v případě teflonového nádobí mu můžete omezit funkčnost. Tento zlozvyk bohužel dělá nejedna hospodyňka. Materiál, ze kterého jsou pánve nebo rendlíky vyrobeny se pod náporem horké vody mohou deformovat a praskat. Tohle nemusí být patrné hned na první pohled, ale nádobí se ničí postupně tím, že se na něm vytvářejí drobné prasklinky a ty způsobují zhoršování vlastností povrchu. Právě u teflonového nádobí je poškození spojeno i se zdravotními riziky. Dochází zde totiž k uvolňování některých škodlivin, jako je teflon či polytetrafluorethylenu. Nádobí také může změnit barvu nebo se na něm vyskytnou fleky, které již nejdou odstranit.

Jakým způsobem čistit horkou pánev?

V každém případě ji nechte pořádně vychladnout na pokojovou teplotu. Pokud je nádobí připálené, nedrhněte jej v žádném případě drátěnkou. Tou totiž můžete povrch také znehodnotit. Zbytky oleje nebo potravin nejprve odstaňte papírovou utěrkou. Teprve potom použijte horkou vodu a saponát. Odolnou špínu nechejte pořádně odmočit, klidně i přes noc. Použít můžete jedlou sodu a sůl, které šetrně pomohou odstranit zbytky připálenin. Hlavně se nesnažte čištění nádobí uspěchat.

Další chyby při mytí nádobí

Mytí horké pánve a rendlíků není jediným prohřeškem, se kterým se můžeme v kuchyni setkat. Dalším nešvarem je například dlouhé namáčení dřevěného nádobí. To může způsobit nabobtnání a časem se může rozštípnout. Také nedávejte veškeré špinavé nádobí ihned do myčky. Náchylné jsou zejména litinové nádoby, plechy na pečení, hliníkové nádoby nebo pozlacené a postříbřené příbory. Opakované vystavování vysokým teplotám jim nesvědčí a mohou je trvale poškodit.

dřevěné nádobí

Foto: Dřevěné nádobí. Pixabay

Zdroje info: https://prima-receptar.cz/, https://bydlimeutulne.cz

Náhledové foto. Pánev: Pixabay