Nevzdávejte se během zimy oblíbeného libečku. Udělejte z něj pesto nebo bylinkovou sůl
Libeček lékařský je velmi oblíbenou zelenou bylinkou, která nepatří jen do polévky. Nejenže pokrmy provoní a dochutí, je také našemu zdraví prospěšný. Připisují se mu antibakteriální a protizánětlivé účinky. V zimě tohle koření většinou nahrazujeme nejrůznějšími umělými náhražkami, které s touto voňavou bylinkou mají pramálo společného. Oblíbeného libečku se ale v zimních měsících vzdávat nemusíte. Stačí vědět, jak ho správně uchovat. A to vám poradíme v tomto článku.
K čemu se libeček využívá?
Libeček je velmi aromatickou bylinkou, které se přezdívá maggi koření. Z tohoto důvodu se nejčastěji používá při přípravě polévek nebo příloh, jako jsou například brambory. Dokáže totiž tyto pokrmy krásně provonět a dochutit. Navíc se jedná o nenáročnou rostlinu, kterou si dokáže vypěstovat na své zahrádce i začínající zahrádkář a nemusí jí věnovat ani žádnou zvláštní péči. Jak již bylo v úvodu řečeno, jedná se také o léčivou rostlinu. Používá se například při onemocnění ledvin, protože je silně močopudný. Pomáhá posilovat cévní soustavu, čistí krev a zlepšuje krevní oběh. V neposlední řadě působí jako afrodisiakum.
Jak uchovat libeček na zimu?
Možností, jak uchovat tuto bylinku i přes zimu je hned několik. Můžete vyzkoušet jednoduše rostlinu přesadit do květináče. Zde ovšem pozor. I když se jedná o nenáročnou bylinku, změna prostředí jí nemusí prospět a uhyne. Tento způsob navíc můžete vyzkoušet s mladou rostlinkou, protože samotný libeček může dorůst až do výšky kolem 2 m. Sázkou na jistotu je rostlinku zpracovat. Listy libečku posekejte a nechte je usušit. Poté nasypejte do uzavíratelné nádoby nebo sáčku. Kousky bylinky také můžete zmrazit do kostek ledu.
Vyzkoušejte bylinkovou sůl nebo pesto z libečku
Velmi jednoduchá na přípravu je libečková sůl. Stačí vhodit do mixéru stejný díl libečku jako soli a jednoduše rozmixovat. Pokud by vám vznikla kaše, stačí přisypat více soli. Takto vzniklou směs ještě nasypte na plech a nechte při pokojové teplotě vyschnout. Poté skladujeme podobným způsobem jako sušený libeček. Náročnějším, ale o to zajímavějším způsobem využití libečku je výroba pesta. Jak na to? Rozmixujte 3 – 5 hrstí listů této bylinky, 2 stroužky česneku, 150 ml oleje a 100 g slunečnicových semínek. Takto připravené pesto můžete skladovat v lednici nebo mrazáku.
Foto: Pesto. Pixabay
Pokud jste milovníkem libečku, záleží jen na vás, který způsob skladování této bylinky si vyberete, možnosti jsou opravdu pestré.
Zdroje info: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-uchovat-libecek-na-zimu/, https://www.rostlinky.cz/blog/libecek-pestovani-chutna-bylinka-do-zahrady.html
Náhledové foto: Libeček lékařský. Pixabay