Nevyhazujte použité čajové sáčky. Prospějí vaší pleti i domácnosti

čajový sáček

Čaj, podobně jako káva, se stal oblíbeným nápojem, na kterém si lidé pochutnávají již odnepaměti. Většina lidí však použité čajové sáčky vyhodí přímo do koše. A to je velká škoda, mají totiž praktické využití v domácnosti a jsou skvělým pomocníkem i pro naši unavenou pleť. I po vylouhování v něm totiž zůstávají cenné látky. My vám v tomto článku poradíme, jak ještě takové sáčky použít.

Jaké prospěšné látky obsahují čajové sáčky?

Sáčkové čaje, ať už se jedná o černé, zelené nebo i ovocné, obecně obsahují řadu prospěšných látek. Jedná se především o draslík, fosfor, magnezium, měď, zinek a vápník. Tyto látky v nich zůstávají i po vylouhování, a proto se skvěle hodí například na regeneraci pleti. Navíc mají čajové sáčky lehce dezinfekční účinky.

Čajové sáčky jako pomocník pro unavenou pleť

Máte unavené a opuchlé oči po probdělé noci, nebo jako následek alergie? Dopřejte si jako relaxaci černý nebo zelený čaj a vylouhovaný vychladlý sáček následně přiložte na postižená víčka. Stačí nechat působit několik minut, a pak opláchnout čistou vodou. Pokud jsou vaše oči podrážděné a opuchlé, doporučujeme před použitím vložit sáček čaje ještě na chvíli do mrazáku, a poté přiložit. Během chvilky ucítíte úlevu a zmírnění obtíží. Jestliže jste použili čajový sáček k uklidnění zanícených očí a očního okolí, už jej nepoužívejte opakovaně. Po použití se nejen vaše oči zklidní, ale rozjasní se i oční okolí a zmírní se případné kruhy pod nimi.

Využití čajových sáčků v domácnosti

Vylouhované čajové sáčky jsou také neocenitelným pomocníkem v domácnosti. Můžete je využít přímo při domácím úklidu. Návod je velmi jednoduchý. Pokud například chcete odstranit zaschlou špínu či mastnotu z hrnce, naplňte nádobu horkou vodou a vložte do ní několik sáčků čaje a nechte ideálně přes noc působit. Ráno jen vyjměte sáčky, vylejte vodu a otřete hadříkem. Trápí vás zápach v lednici nebo odpadkovém koši? Pak opět využijte čajové sáčky. Jedná se o přírodní pohlcovač pachu. Stačí použité sáčky nechat proschnout, a pak je vložit právě do lednice nebo do koše a zápach zmizí. Použité sáčky využijete i jako přírodní čistič dřevěných povrchů. Díky nim bude jejich barva živější, a dokonce mírně skryje odřená místa.

Připálený hrnec

Připálený hrnec. Foto: Pixabay

Čaj jako hnojivo

Díky zmíněným prospěšným látkám můžete sáčky použít i jako hnojivo k rostlinám. Hoďte pár použitých čajových sáčků do konvičky, kterou zaléváte, a vznikne vám přírodní hnojivo. Díky obsahu dusíku, který se v nich vyskytuje, lépe porostou. Navíc vám pomůžou v boji proti nejrůznějším škůdcům a plísním. Pokud máte na zahradě kompost, vhoďte nakonec sáčky do něj.

Použité čajové sáčky mají opravdu všestranné využití. Kromě zmíněných rad je můžete využít i na mytí vlasů, které díky nim budou vyživené a lesklé. Zde ale platí pravidlo, že na tmavé vlasy používejte čaj černý a na světlé heřmánkový. Díky svým dezinfekčním účinkům je můžete také použít na opary nebo akné. Je už jen na vás, jaký způsob využití tohoto pomocníka si vyberete.

Zdroje info: www.ireceptar.cz, www.prozeny.cz, www.dumazahrada.cz

Náhledové foto: Pixabay