Nepodceňujte úklid sněhu, může to způsobit značné finanční škody i újmu na zdraví

sníh

Letošní první sněhová nadílka už je za námi a na mnohých místech už stačila potrápit nejednoho řidiče nebo majitele budov. V zimě si musí dávat zvlášť pozor vlastníci nemovitostí, protože mají řadu povinností, které se nevyplatí podceňovat. Důležité je vědět, kdo má vlastně zodpovědnost za úklid sněhu a co dělat, když vám vznikne nějaká škoda. Na tyto otázky se vám pokusíme odpovědět.

Kdo odpovídá za úklid sněhu

Sněhová nadílka jistě potěší lyžaře v horských oblastech, ovšem pro majitele budov se jedná spíše o starost. Pokud napadne větší množství sněhu, leží na střechách, a když se přidá ještě mráz, mohou vznikat rampouchy. S příchodem oblevy pak sníh a led padají ze střech, a to je nebezpečné zvláště pro chodce. Majitel je povinen v tomto případě zajistit bezpečnost svého objektu, aby případné masy sněhu, padající ze střechy domu nezpůsobily škody na majetku a na zdraví. Největším rizikem pak jsou padající rampouchy a zmrzlé sněhové plochy, které mohou vážit až desítky kilogramů. Proto vlastníci či správci nemovitosti, kteří jsou za ni odpovědni, by neměli tyto skutečnosti podceňovat, protože následky by mohly být velmi finančně nákladné nebo fatální. V žádném případě úklid těchto ploch neřeší za majitele budov například technické služby obce.

Kdy může zasáhnout armáda

V případě rozsáhlé sněhové kalamity může být k odklízení jejích následků povoláni profesionální hasiči. Jedná se o výjimečný stav, kdy hrozí velké nebezpečí, ale také je riskantní jakýkoliv neprofesionální a nekoordinovaný zásah. V takových mimořádných situacích může být kromě hasičů povolána i armáda ČR.

Jak je to s úklidem chodníku

Chodník je podle zákona součástí stavby komunikace, případně samostatnou stavbou, jež je součástí pozemku, na kterém se nachází. Mnoho chodníků ve městech a obcích je právě v jejich vlastnictví, tak je jejich povinností úklid sněhu. Jinak je to ale u chodníku k domu. Za něj odpovídá totiž majitel nemovitosti. Proto schody do domu i chodník k němu musí být uklizeny tak, aby byl přístup bezpečný a zbavený sněhu a náledí.

Sůl na chodník

Foto: Pixabay

Co dělat, když nám vznikne škoda

V případě, že nám v souvislosti se sněhovou pokrývkou nebo náledím vznikne škoda, je důležitý tento postup. Vše nafoťte – místo události, stav objektu, a samotné poškození, ať už se jedná o materiální škodu nebo zranění. Zapište si čas, kdy k události došlo. Ideální je zajistit i svědky, kteří vše viděli. Pokud jsou škody rozsáhlejšího charakteru, zavolejte i policii. Nakonec událost bezodkladně nahlaste pojišťovně.

Zdroje info: www.ceskestavby.cz, www.spoluvlastnici.cz

Náhledové foto: Pixabay