Neničte si zbytečně mikrovlnnou troubu špatným zacházením

mikrovlnná trouba

Pomocník, který je k nezaplacení: nejenom, že ohřeje, ale také připraví a rozmrazí pokrmy. Tento domácí spotřebič ocení pravděpodobně každý. S haldami nahromaděného nádobí je díky ní konec. „Mikrovlnka“, v níž ohřejete jídlo během pár vteřin je úsporou nejenom času, ale i energií. Aby vám ale mikrovlnná trouba dlouho vydržela, je zapotřebí s ní dobře zacházet.

Jak udržet vaši mikrovlnku zdravou

Jídla, které se v ní denně několikrát protočí, často ulpí na stěnách ohřevné trouby. Nedovolte bakteriím, aby se stále dokola množily. Vnitřek trouby je tedy potřeba udržovat v čistotě. Alespoň jednou týdně si najděte čas a svojí mikrovlnnou troubu otřete vlhkým hadříkem namočeným v teplé mýdlové vodě. K udržení maximální čistoty je důležité používat při ohřívání jídla poklop na jídlo. Pořídit ho můžete v každém obchodě s domácími potřebami.

mikrovlnná trouba

Foto: Pixabay

Nestavte mikrovlnku ke zdi

Zásadní chyby, které spotřebič často ničí jsou ve většině případů naprosto banální. Při ohřevu jídla dochází logicky i ke zvýšení teploty uvnitř trouby. Teplo, které nemůže unikat skrz ventilaci pryč, způsobuje přehřátí trouby. Je proto zapotřebí dostat teplo pryč. Postačí, když umístíte spotřebič alespoň 10 cm od zdi. Kolem spotřebič je nutné nechat volné místo, to proto, aby teplý vzduch z ventilace mohl proudit do prostoru směrem ven.

Vršek mikrovlnky musí zůstat volný 

Mikrovlnná trouba musí mít volné prostranství. Vždy bude dobré nechat volný prostor nejen za mikrovlnkou, ale i z bočních stran. Na mikrovlnku nic nepokládejte, zkracujete tím životnost spotřebiče. Dochází totiž ke zcela zbytečnému přehřívání.

Zkraťte dobu ohřevu

Po vyjmutí ohřátého pokrmu z trouby je zapotřebí spotřebič vypnout. Máte – li čas nastavený na displeji na delší dobu, je nutné ho vrátit do výchozí polohy. Mikrovlnná trouba, která se ohřívá na prázdno, se ničí. Při delším ohřevu na prázdno může trouba začít i hořet. Nechávat doběhnout zbývající čas se v takovém to případě příliš nevyplácí.

Vhodné nádobí a potraviny 

Ne každé nádobí je možné v mikrovlnné troubě používat. Platí to pro pozlacené nádobí, kovové předměty, hliníkové fólie anebo nevhodný plast. Může dojít snadno ke komplikacím, které mohou vyústit až ke vznícení požáru. Vyvarujte se nejen těchto kousků a myslete i na nevhodné potraviny. Patří mezi ně například hroznové víno, brambory, párek v rohlíku anebo i vajíčka. I ty vám mohou mikrovlnku zdevastovat.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/co-nici-mikrovlnnou-troubu/

https://detekt.cz/uzitecne-rady/4-caste-chyby-ktere-nici-vasi-mikrovlnnou-troubu-toto-nikdy-nedelejte/

Náhledové foto: Pixabay  

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.