Není vosík jako vosa. Vosíci jsou užiteční
Pokud se u vás na zahradě vyskytnou kromě vos i jejich příbuzní, nemusíte se jich obávat. Vosíci často připomínají vosy, mají neuvěřitelně dlouhé nohy, ale na rozdíl od vos mají i málo jedu. Útočit si na vás netroufnout, s jejich klidnou povahou se nemusíte bát ani o děti. Jejich žihadlo je navíc tak tenké, že neprojde kůží.
Podle čeho poznáte vosíka na první pohled?
Od vosy je téměř k nerozeznání. Jejich žlutočerné tělo upořádané do pravidelných pruhů vás může i vyděsit. Pokud se budete chtít ujistit, zda se jedná o vosíka nebo o vosu, všimněte si především jejich nohou. Vosíkům při letu nohy doslova plandají, neboť je nechávají spuštěné volně dolů.
Tito dlouhonožci umí přistávat i na hladině řek, kde nabírají vodu. Pokud se potřebují dostat opět do vzletu, nečiní jim to žádné větší potíže. To jsou některé nejvýznamnější rozdíly mezi vosíkem a vosou. Potopit se ale tito tvorové neumí, to mají oba druhy společné.
Foto: Pixabay
Celkem u nás žije osm druhů vosíků
Nejčastěji u nás můžete spatřit vosíka francouzského neboli skvrnitého, dále pak vosíka obecného nebo jižního. Vosíci jsou u nás velmi užiteční, patří totiž mezi pilné opylovače. Vosíky najdete jinak nejen ve středním pásmu Evropy, ale také na Kavkazu v Asii, objevovat se již začíná i na severu a jihu Ameriky, dále pak na jihu Afriky.
Vosíci si stavějí nejraději jednoplástová hnízda z tvrdého kartonu
Vosíci žijí ve společenstvích, kde může naklást oplodněná vajíčka i několik samic najednou. Přežije však jen ta nejsilnější z nich, která vajíčka ostatních samic sní. Život vosíků není příliš dlouhý, trvá kolem 10 měsíců, ale královny klidně až přes rok. Vosíci staví hnízda tak, že na tvrdý karton nanášejí rozkousané dřevo, které mísí spolu se slinami.
Co vosíci kupříkladu jedí a jak jsou užiteční?
Vosíci se živí nejraději nektarem z květů, sladkou šťávou z ovocných plodů a medovicí vylučovanou larvami. Aby se larvy vosíkům vždy dobře odměnily, vosíci pro ně loví hmyz, jsou totiž masožraví. Kořist dokáží nejen usmrtit, ale také rozžvýkat na kašičku. Vosící při shánění nektaru často sedají na květy, čímž přenáší pyl, který pomáhá květy opylovat.
Zdroje informací: https://living.iprima.cz/vosici-pripominaji-vosy-s-dlouhyma-nohama-maji-zihadlo-ale-jen-malo-jedu-410254
https://www.chovzvirat.cz/zvire/1358-vosik-francouzsky/
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.