Nejvyšší čas pro výsev rajčat: Správná zálivka a další tipy

Sazenice rajčete

Rajčata patří mezi rostliny, které nemají rády chladné počasí. Protože se musí předpěstovat doma. Pravdou je, že můžete chvíli počkat a zakoupit si sazenice ze zahradnického centra, které budou již vzrostlé. Tím si sice ušetříte námahu, nikoli však peníze. Za jednu sazenici zaplatíte zhruba tolik, co za celý pytlík se semeny. Výsev rajčat je poměrně jednoduchý, takže se ho rozhodně nemusí bát ani úplní začátečníci.

Co potřebujeme na výsev rajčat?

Kromě semínek, kterých je na trhu k dostání opravdu spoustu nejrůznějších druhů, budeme potřebovat také zeminu a nádoby, do kterých budete sadit. Pokud chcete použít běžnou zahradní půdu, bude zapotřebí ji předem sterilizovat. Pokud bychom ji použili jen tak, mohla by ohrozit zdraví rostlinek. Tato půda totiž může obsahovat škodlivé patogeny. Jednodušší variantou je zakoupit si substrát, u kterého tato rizika nehrozí.

Sazenice rajčatSazenice rajčat: Foto Pixabay

V čem pěstovat?

Odpověď zní: v čemkoliv! Práci si můžete usnadnit, když využijete speciální výsevné misky, minipařeniště a sadbovače. Avšak použít se dají i kelímky od jogurtu a další nádoby, které běžně hromadíte v domácnosti. Dobrý nápad je dávat si stranou ty, které jsou ekologicky odbouratelné. To znamená, že místo sadbovače můžete použít například proložku od vajec. Na začátku jsou vhodnější mělké nádoby (kvůli úspoře substrátu, vlhkosti půdy).

Proč je důležitá správná zálivka?

Nádoba, kterou používáte pro přepěstování sazenic by měla splňovat jednu zásadní podmínku: dobrý odtok vody (drenážní otvory). Příliš vlhké kořeny způsobí, že vaše sazenice budou slabé a náchylné k vadnutí. Pro klíčení je důležité dosáhnout určité vlhkosti – proto se rajčata považují za skleníkové plodiny. Pomoci si ale můžete i bez skleníku nebo pařeniště:

  • Fólie – přes nádoby, do kterých jste vysadili semínky, můžete přetáhnout průhlednou fólii. Tu aplikujete hned po výsevu, odstraníte ji okamžitě poté, co rostliny vyklíčí.
  • Minipařeniště – na trhu jsou dostupné sadbovače s průhlednými poklopy, které se označují někdy také jako minipařeniště. I ta jsou vhodná pro výsev rajčat.
  • Terárium – pokud máte doma skleněné terárium nebo akvárium, které nepoužíváte, můžete je využít. Umístěte je na okno orientované na jih.

Přesazování rajčatPřesazování rajčat: Foto Pixabay

Jak zalévat rostliny?

Vhodné je použít láhev s rozprašovačem. Proud vody by totiž mohl způsobit to, že by vaše semínko bylo odplaveno na jiné místo, než chcete. Zalévání s rozprašovačem vám umožní lepší kontrolou nad tím, kolik vody rostlinám poskytnete. A to je důležité hned z několika důvodů. Při zálivce konvičkou či z jiné nádoby hrozí, že nalijete vody více, než je potřeba. To může způsobit plesnivění. Mokrá půda je chladnější, takže to může zbrzdit růst vašich rostlin.

Zdroje info:

https://www.gardeners.com/how-to/video-slideshow-growing-tomatoes/7902.html

https://gardenerspath.com/plants/vegetables/grow-tomatoes-seeds-6-easy-steps/

Sazenice rajčete: Náhledové foto Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.