Nejvyšší čas na předpěstování zeleniny. Správnou teplotou a světlem růst sazenic urychlíte

Ceny za zeleninu v obchodech jsou velmi vysoké, takže vypěstování vlastních domácích rajčat, paprik, okurek a podobně může být obrovskou úsporou pro rozpočet. Zároveň se chuť a kvalita poctivě vypěstované domácí zeleniny nedá s tou běžně kupovanou srovnávat. Právě nyní je přitom nejvyšší čas k přípravě sazenic. Podívejte se na několik tipů, s jejichž pomocí růst sazenic urychlíte.

Jaké druhy zeleniny předpěstovávat v březnu

Pokud ještě nemáte vyseté následující druhy zeleniny, je nejvyšší čas svou chybu napravit a pustit se do výsevu. Včasným výsevem totiž přiblížíte sklizeň a snáze vypěstujete dostatečně velké a odolné sazenice, které půjdou bez obav vysázet na venkovní stanoviště. Nejvyšší čas je pro předpěstování paprik, rajčat nebo třeba lilku. Všechny tyto teplomilné druhy přichází na záhon až v druhé polovině května, ale sazenice musí být dostatečně silné.

Dále si pohlídejte včasný výsev košťálové zeleniny – brokolice, květáku, kedluben či kapusty. Kvůli jejich dlouhé vegetační době se rozhodně vyplatí včasné předpěstování, ať v květnu dáváte na záhon životaschopné rostliny.

Foto: Unsplash

Vytvořte pro sazenice nejvhodnější podmínky

Zajistěte optimální podmínky pro klíčení semen, což zahrnuje správnou teplotu, vlhkost a osvětlení. Můžete použít tepelnou podložku, světelné zdroje nebo jiné přístroje, aby se semena dobře rozvíjela. Ideální je teplota zhruba kolem 20 až 25 °C. Pokud si žádné speciální vybavení na výsevy nechcete pořizovat, zvolte například teplejší místo nad topením. Dostatečné denní světlo již nevyžaduje speciální přisvěcování, ale pokud se pro něj přeci jenom rozhodnete, vhodná žárovička se spektrem pro růst rostlin stojí pár stovek korun a spotřeba energie nebývá nijak vysoká. Hodí se především pro urychlení pozdních výsevů a při nepříznivém počasí, kdy je neustále zataženo.

Zdroj: https://shop.culinabotanica.cz/rady-tipy/breznove-vysevani-seminek/ a https://www.magazinzahrada.cz/jak-si-predpestovat-zeleninu/

Náhledové foto: Unsplash