Nejčastější mýty o hypotéce

Hypotéka

Hypotéka je nejčastějším způsobem, jak financovat pořízení vlastního bydlení. Traduje se o ní však také mnoho mýtů. My si dnes na tyto mýty posvítíme. Zboříme je?

Nejvýhodnější je hypotéka na co nejkratší období

Pokud to lze a můžete si to dovolit, vždy volte hypotéku na co nejkratší dobu. Je to nejvýhodnější. Alespoň to se traduje a mnoho lidí tvrdí. Jak je to však ve skutečnosti. Jde opravdu o tak výhodnou variantu? Krátká hypotéka samozřejmě logicky zatíží vaše jmění na kratší dobu. Kratší dobu tedy budete mít dluh. Měsíční splátky však budou o hodně vyšší. Dlouhou dobu tak mohou domácnosti jet takzvaně nadoraz. To znamená, že budou mít co dělat, aby splátky utáhli, a na další věci či spoření jim již prostředky nezbydou. Samozřejmě, že to nemusí znamenat problém pro každého, avšak není pravda, že kratší hypotéka je automaticky výhodnější.

Hypotéka

Foto – Pixabay

Refinancování hypotéky – náročné a složité

Refinancování hypotéky je zbytečnost, jelikož jde o zdlouhavý a komplikovaný proces. Tak se do toho raději nepustíme. I toto je mýtus, který má daleko k pravdě. Přiznáváním mu automatickou platnost však můžete přijít o dosti peněz. Refinancování je dnes běžnou věcí. Pokud si najdete banku, u které budete svůj hypoteční úvěr refinancovat, často vám zajistí i administrativní zajištění celého procesu. Dnes tedy nejde o nic složitého, a ušetří vám to významné peníze. Traduje se také, že s refinancováním musí banka souhlasit. Mnoho lidí se pak bojí, že jim stávající banka souhlas neudělí. Ani to však není pravda. Stačí jen před koncem fixace budoucí refinancování bance oznámit.

Bez vlastních prostředků hypotéku nedostanete

Je sice pravda, že v dnešní době vám banka nepůjčí 100 % z ceny pořizované nemovitosti. Musíte mít nějaké vlastní prostředky. Na druhou stranu ne vždy musí jít o peníze, které musíte mít dopředu naspořené. Tuto situaci lze totiž řešit i tak, že například dočasně zastavíte svůj další byt nebo dům, který má dostatečnou hodnotu. Často se děje, že se například domluvíte s prarodiči nebo rodiči a použijete s jejich svolením jejich nemovitost, jako zástavu. Jakmile se doplatí částka, nutná pro vyvázání druhé nemovitosti, zástavní právo se v katastru nemovitostí vymaže, čímž i dle práva zanikne.

Náhledové foto – Pixabay

Jan Mikulín - profile photo

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.