Nejčastější chyby při zateplení mohou být devastující
O faktu, že jsou Češi národem domácích kutilů, není třeba vůbec diskutovat. Naopak, situace je jasná. Většina z nás chce ušetřit, a tak se i do složitějších úkonů pouštíme po hlavě a s velkým nadšením. Nakonec ale může být výsledek takový, že příliš spokojený není nikdo. Typickým příkladem je i zateplování objektu. Pokud se při něm dopustíte některých fatálních chyb, celá práce bohužel vyjde vniveč a vy ztratíte nejen čas, ale nakonec i spousty peněz. Právě proto se na některé základní chyby při zateplování domu podíváme podrobněji v tomto článku.
Nesprávné posouzení stavby
V první řadě se nezkušení řemeslníci a domácí kutilové dopouštějí velké chyby v tom, že špatně posoudí konkrétní stavbu. Jedná se především o aktuální vlhkost zdiva. Chybné zateplení ji může klidně i několikanásobně zvýšit. Stejně tak může být velkým problémem také nerovnost podkladu či nesoudržnost zdiva.
Polystyren: Zdroj obrázku Pixabay.com
Špatně osazená okna
Máte okna osazená rovnoběžně s vnějším zdivem? Pokud ne, je to velký problém. Ten může nastat i tehdy, když okna nebudou mít dostatečně obnažený rám. Právě on totiž umožní optimální zateplení ostění. Dobrý pozor by se mělo dát i na ideální oplechování. I kvůli němu nemusí být zateplení řešené tak, jak by mělo.
Zateplení stropu: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána
Vyberte správné hmoždinky
Pro zateplování určitých částí objektu je nezbytné zvolit správné hmoždinky. Klasické by mohly vést k tomu, že dojde k vysokým tepelným ztrátám. Stejně tak k němu může vést i špatná montáž hmoždinek. Zapomenout nelze ani na vyplnění spár mezi izolačními deskami. O to se postará správná pěna. A natažení samotné omítky? Bez zkušeností to jde hodně složitě a můžete se dopustit spousty omylů. I estetický dojem může být ve finále spíše odstrašující než lákavý. To si rozhodně žádný majitel objektu nepřeje.
Zateplení objektu: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.