Nejčastější chyby při skladování potravin

lednice

Na první pohled se jedná o triviální záležitost: nakoupit potraviny, přinést je domů a uložit do lednice nebo kuchyňské skříňky a je hotovo. Pravda je ale taková, že mnoho lidí skladuje potraviny špatně a díky tomu zbytečně zkracuje jejich trvanlivost. Jaké konkrétní chyby děláme nejčastěji?

Nepřehánějte to s délkou skladování

Potraviny se vždy snažíme skladovat podle data spotřeby, kterou máme zpravidla uvedenou na etiketě každého výrobku. Snažte se, aby potraviny, které si donesete z obchodu, měly dostatečně dlouhou trvanlivost. Potraviny proto vybírejte v obchodech co nejčerstvější. Důvodem je to, že čím déle natahujete dobu skladování a blížíte se ke konci trvanlivosti nebo jí dokonce překročíte, tím více riskujete kontaminaci i ostatních potravin.

Vždy dbejte na způsob uskladnění. Potraviny ukládejte tak, aby nedocházelo ke zbytečnému plesnivění či vzniku bakterií, které by mohly být našemu zdraví škodlivé.

pečivo

Foto: Pixabay

Jak na uložení pečiva?

Pečivo so z obchodu většinou odnášíme v mikrotenových sáčcích. Ty jsou ideální jako krátkodobý obal, nejsou ale vhodným prostředím pro uskladnění pečiva doma. Igelitový sáček nepropustí k pečivu dostatek vzduchu, to se snadno zapaří, a začne plesnivět. Speciálně ještě teplé, čerstvé housky, mohou být v mikrotenovém sáčku semeništěm plíšní. Máte-li možnost ukládat doma pečivo do chlebníku, kde bude mít dostatečný přístup vzduchu, udělejte to. To samé platí pro případ, kdy ho překryjete plátnem tak, jako to dělávaly naše prababičky.

Co vejce?

Vejce je třeba uložit v chladu. Nemusí to být vždy jen lednice, naši předci jí také nepotřebovali. Vejce, které uložíte do sklepa, kde je skutečně chladno, vydrží stejně tak dlouho, jako by byly v lednici. Vejce by neměly přijít do kontaktu s přímým sluncem. Příliš vysoké teploty vejce zničí a následně hrozí v případě nedbalého skladování a následného vznik salmonelózy.

Co s masem?

To samé platí pro maso, to také musí být v chladu což samozřejmě překvapí jen málokoho. Rozbalené, syrové maso je líhní bakterií a pokud ho necháme v lednici příliš dlouhou dobu, je možné, že kontaminuje ostatní potraviny. Pokud již tedy maso v lednici máte, uložte jej do uzavíratelné nádoby.

Nepřehánějte to ani se skladováním masa v mrazáku. I když se může zdát, že tam maso vydrží donekonečna, není tomu tak. Tři nebo čtyři měsíce jsou v tomto případě horní hranicí.

Zdroj informací: https://www.living.cz/libo-li-salmonelozu-aneb-5-chyb-pri-skladovani-potravin/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.