Nedejte hrabošům, krtkům ani jiným škůdcům šanci, pomůže šikovná ochrana stromů pletivem už při výsadbě i zvuk
Nedejte hrabošům, krtkům ani jiným škůdcům šanci, pomůže šikovná ochrana stromů pletivem už při výsadbě i zvuk. Hraboš obecný je jedním z nejmenších savců, který patří do čeledi křečkovitých a podčeledi hrabošů.
Nejčastěji se vyskytuje v Eurasii a Severní Americe. Jeho malá velikost nebrání tomu, aby přispíval k poměrně značným škodám na zelinářství a ovocných zahradách. Vypadá jako myš a je obvykle asi 10–15 cm velký. Jeho největší zbraní jsou ostré a úzké zuby, jimiž snadno poškodí kůru, kořeny, větvičky i poupata.
Nejčastěji se vyskytuje v oblastech listnatých a smíšených lesů, ale má rád i pole, houštiny a zalesněná údolí řek. Shánět potravu začíná v podvečer a zůstává aktivní většinu noci. Jí převážně mixovanou stravu, kam patří například hmyz, larvy, pupeny nebo lišejníky. Jeho největší pochoutkou jsou ovoce, listy, semena a zelené části bylinek a zeleniny.
Škodí celý rok
Zima je pro hraboše nepřátelským ročním obdobím, ale to nebrání tomu, aby byl celoročním škůdcem, protože se neukládá k zimnímu spánku. Pro nedostatek jiné potravy se nejčastěji krmí v ovocných sadech a stromkových školkách. Je to zvíře, které žije venku, nemusíte se tedy bát, že vám zamoří sklepy, stodoly nebo garáže. Tito hlodavci mají nejvíce rádi hibernující cibule rostlin, včetně tulipánů, narcisů a lilií.
Foto: Pixabay
Hraboši utečou před zvukem
S hlodavci nemusíte bojovat jen za pomoci zápachu, ale i hluku. Zakoupit můžete speciální zvukové odpuzovače, pokud do nich ale nechcete investovat, dají se i vyrobit. V zahradě do země našikmo zakopejte obyčejnou skleněnou láhev. Jakmile zafouká vítr, láhev začne vyluzovat zvuk, před kterým hraboši utečou. Na stejném principu bude fungovat i plechovka posazená na kovové tyči. Nevýhodou vlastnoručních odpuzovačů je jejich estetická stránka a to, že fungují jen za větrného počasí.
Zahradu před hlodavci chraňte
Nedejte hrabošům šanci k ničení dřevin a jiných rostlin. Při sázení mladých stromků a keřů nezapomínejte na ochranné pletivo na kořenový bal. Chraňte také kmeny, a to buď slámou, jutou nebo síťovinou. Cibuloviny a hlíznaté květiny sázejte do země ve speciálních košících. Pokud zakládáte v zahradě nový trávník, natáhněte síťovinu i pod něj, nebudou tak mít šanci nejen hraboši, ale i krtci.
Zdroj: https://www.nase-voda.cz/krtek-je-prekvapive-dobrym-plavcem-2/, https://www.dumazahrada.cz/zahrada/zivot-na-zahrade/20725-jak-se-zbavit-krtka/
Náhledové foto: Pixabay
Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.