Naše babičky si odložily trochu dřevěného popela na horší časy. Jeho využití překvapí
Znáte to. Zatopíte, užíváte si skvělé teplo domácího krbu a ráno vyhazujete dřevěný popel. Nejčastěji letí na kompost, mnozí lidé ho dávají spíše na záhonek jako hnojivo. Naše babičky dřevěný popel využívaly ještě mnohem efektivněji. Právě on totiž dokázal uchovat některé potraviny velmi dlouhou dobu v čerstvém stavu. V době, kdy lednice nebyla nutně součástí každé domácnosti, šlo o skvělou záležitost. Dnes lze tento způsob uchování potravin využít také. Nejčastěji se takto skladují rajčata a vejce. My se na vše podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích.
Uchování rajčat v popelu
Starý tradiční zvyk, který uchová rajčata taková, jaká byla po sklizni. Při uchovávání se nemění teplota a pochopitelně také konzistence rajčat. Zároveň nejde o nic složitého. Popel se vyznačuje jedinečnými vlastnostmi a tím, že funguje jako vynikající ochranný prostředek. Ochrání rajčata před bakteriemi i plísněmi. Jemné částice popela zároveň zabrání kyslíku, aby se dostal k povrchu rajčete. Sníží se tak pochopitelně i vlhkost.
Rajčata: Foto Pixabay
Postup je jednoduchý
V první řadě je třeba si připravit popel. Ten musí být dokonale vyschlý a nemohou v něm být kousky dřeva či dřevěného uhlí. K zakonzervování rajčat budete zkrátka potřebovat velmi jemný prášek. Ten vysypete na plech nebo do formy, kde se budou skladovat rajčata. Vytvoří se silná vrstva, na niž se pak pokladou rajčata. Ta se vzájemně nesmí dotýkat. Poté už přijde druhá finální vrstva popela a rajčata se dokonale zakonzervují. Pokud máte větší nádobu, můžete vrstvit. Nakonec se tato nádoba bezpečně uzavře. Rajčata vydrží čerstvá několik měsíců.
Uchování vajec v popelu
Vajíčka v popelu uchováte úplně stejně. Vůbec nic složitého. Bez problémů vydrží klidně i 12 měsíců. Před uchováním bychom je neměli omývat, jelikož mají vytvořený speciální filtr přímo na povrchu skořápky. Jinak by vejce měla být uložena špičatější částí směrem dolů. Odpočívat by měla ve sklepě nebo na jiném chladném místě.
Vejce: Foto Pixabay
Zdroje info: Autor, https://permies.com/t/60968/Storing-tomatoes-ash-months,https://www.researchgate.net/publication/370770338_Extension_of_the_shelf_life_of_tomato_fruit_Solanum_lycopersicum_using_wood_ash,https://www.echocommunity.org/resources/81f60e6c-8f8f-4585-a6f7-b4c7e01ec239
Dřevěný popel: Náhledové foto Pixabay
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.