Náležitosti ohlášení stavby
Ohlášení stavby se řadí mezi jednu z možností, jak lze reálně začít se stavbou domu anebo s jeho větší rekonstrukcí. Rozhodně není od věci podívat se na ohlášení stavby poněkud podrobněji, jelikož mnozí z nás vůbec nemají představu o tom, co vlastně toto povolení ke stavbě vlastně pojímá a jaké jsou jeho možnosti. V každém případě bude výhodnější, když budete před počátečním úsilím opravdu pečlivé a vše si prostudujete.
Přecházet musí územní řízení
Ohlášení stavby je nejen dle našeho názoru sice velmi důležité, nicméně neobejde se bez dalších administrativních kroků. Jmenovat bychom mohli třeba jen takové územní řízení. Jedná se o řízení, které se vztahuje na všechny nové stavby a rekonstrukce komplexního charakteru. Jedná se fakticky o všechny stavby, u nichž se mění celková zastavěná plocha a výška stavby. Mnohdy bývá také územní řízení přímo spojeno se samotným ohlášením stavby a vy tak budete mít všechno při jednom. Tento postup je mnohem jednodušší a rychlejší, což je optimální pro každého stavebníka.
Kde je stanoveno ohlášení stavby?
Základním pramenem pro studium náležitostí ohlášení stavby je pochopitelně stavební zákon. Ten stanovuje přesné záležitosti, které jsou k ohlášení stavby zapotřebí. Jedná se konkrétně o § 105 a § 106 v tomto zákoně. V prvně jmenovaném paragrafu jsou zmíněny především ony náležitosti potřebné k odevzdání na stavebním úřadu. V paragrafu následujícím jsou spíše termíny a limity týkající se stavebních činností.
Potřebné podklady a dokumentace
Stavební ohlášení si tedy vyžaduje následující dokumenty. Je zapotřebí říct, že jejich existence je nezbytná a nelze se bez nich v žádném případě obejít.
– průvodní zprávu
– komplexně pojatou souhrnnou dokumentaci stavby
– situační studii stavby
– zásady organizace samotné výstavby
– dokumentaci konkrétních objektů
– doklady týkající se stavby
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.