Nakládání potravin do olejů má své značné výhody
Naložení ovoce, zeleniny, bylinek, ryb nebo sýra do octa či oleje se řadí k nejstarším způsobům uchovávání potravin. V kyselém prostředí octa anebo v oleji, jenž potraviny hermeticky uzavře, nemají hnilobné bakterie možnost. Octy a oleje bychom měli vybírat uváženě, neboť ovlivňují konečnou chuť.
Nakládání za pomocí oleje
Nakládání do octa je dnes klasická věc. Takové nakládání do oleje taky sice není úplně novinka, ale přece jen se k němu uchylujeme podstatně méně. A to je věčná škoda. Přidáním různých ingrediencí si totiž krásně vyladíte celkovou chuť naložené suroviny. Navíc olej výrazně prodlouží její trvanlivost! Široká paleta nakládacích variant vás jen tak neomrzí. Stejně jako nádherná hra barev, které olej rovněž zvýrazňuje a dělá sytějšími.
Co můžete do oleje naložit?
Do oleje můžete naložit prakticky cokoli – hermelín, klobásy, chřest, česnek, libeček, cibuli, zázvor, ryby, houby atd. Některé suroviny vyloženě nabádají, abychom je naložili touto metodou! A byl by hřích, kdybychom to neudělali.
Na kvalitě oleje hodně záleží
Při naložení olej funguje jako přirozený konzervant. Zabrání přístupu vzduchu a vody k mikroorganismům, co se nacházejí na povrchu zeleniny. Nemohou se dále množit, ale olej je nezničí. Krátkým povařením zeleniny nežádoucí mikroorganismy zahubíme. Nicméně trvanlivost se pohybuje v rozmezí 3 až 6 měsíců. Dále je potřeba sklenice skladovat v ledničce. Zelenina, houby, bylinky i sýry jsou pro tento způsob úpravy jako stvořené.
Který olej tedy zvolit? Na kvalitě nešetřete a sáhněte po vysoce kvalitním za studena lisovaném olivovém či slunečnicovém oleji. Náklady na konzervaci sice trošku zvýšíte. Olej pojme v tucích rozpustné vitamíny i vonné látky a výslednou chuť o to více prohloubí. Po konzumaci veškeré zeleniny olej rozhodně nevylévejte! Je obohacen o zmíněné látky. Proto jej zpracujete jako zálivku do salátů, k pečivu či na výrobu pomazánek.
Zdroje info: bydlimekvalitne.cz, primanapady.cz
Náhledové foto: Pixabay