Nadváha u kočky: Jak se vypořádat s nadváhou u vašeho domácího mazlíčka?
Ač se to možná člověku na první pohled nezdá, celkem dvě pětiny koček v České republice trpí nadváhou či obezitou. Podobně jako u člověk se i u koček s vysokou tělesnou hmotností setkáváme s různými nepříjemnými zdravotními riziky a komplikacemi. Mnozí chovatelé už si tuto skutečnost začínají uvědomovat a s obezitou svých koček bojují. Jak? Na to se podíváme podrobněji v následujících řádcích. Samozřejmě upozorníme i na příčiny obezity koček a na rizika s ní spojená.
Vysoký energetický příjem a minimální výdej
Kočky určitě přirozené sklony k potížím se svou váhou nemají, ač si to mnozí lidé myslí. V dobách minulých byla kočka nucena si svou potravu obstarat sama. To ji logicky stálo nemalé úsilí. Nyní je tomu jinak. Kočky mají přístup ke stravě často celý den. Jejich krmení je navíc nevyvážené. Logicky tak víc energie přijmou, než vydají. Majitelé koček ani neví, co svým laxním chováním činí. Mnohdy navíc ani nenavštíví ty správné chovatelské potřeby, ale kupují nekvalitní krmivo.
Foto: Pixabay
Zdravotní rizika plynoucí z obezity
V první řadě je třeba jmenovat fakt, že se obézní kočky dožívají mnohem nižšího věku. I malá nadváha může vést k velmi nepříjemným komplikacím. Mezi nejčastější nemoci koček se řadí třeba:
- močové kameny,
- nemoci srdce,
- cukrovka,
- nemoci srdce,
- nemoci jater a plic.
Kočka se může dostat znovu do formy
Jasně, stačí jen nakupovat to správné krmivo a kapsičky pro kočky. Ideální je poradit se s veterinářem o krmivu vedoucímu k redukci váhy a krmných dávkách. Určitě si s kočkou také pravidelně hrajte. Získá tím pohyb navíc, což se jí pochopitelně bude hodit. V neposlední řadě je zapotřební trpělivosti, a to hodně. Buďte také důslední. Nemůžete si dovolit změnit krmné dávky nebo dávat kočce něco, co by nekorespondovalo s jejím správným stravovacím režimem.
Náhledové foto: Pixabay
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.