Nabíjíte baterii špatně a ničíte ji? Poradíme vám, jak to dělat správně
Mnohé přístroje dnes fungují na baterii. Stačí si vzít jako příklad třeba aku nářadí, nebo aku sekačku, případně cokoli jiného. Pokud máte doma také takového pomocníka, měli byste se stoprocentně věnovat jeho baterii. Hodně důležitou roli hraje její nabíjení. Mnohdy baterie doslova trpí a postupně se likviduje. Je totiž třeba nabíjet ji správně. Na co všechno v tomto ohledu myslet a jakých omylů se vyvarovat? To vám prozradíme v následujících řádcích.
Každá baterie není stejná
Na tento fakt je zcela jistě zapotřebí brát ohled. Existuje spousta různých typů baterií, může se třeba jednat o olověné modely v automobilech nebo alkalicky či zinkouhlíkové baterie. Nejčastěji jde o lithium-iontové baterie (Li-ion). Jsou lehoučké a dokážou nakumulovat spousty energie.
Typy baterií pod drobnohledem
NiCd
Nikl-kadmiové články se už fakticky neprodávají. Bohužel se totiž vyznačovaly paměťovým efektem a tím, že se samovybíjely. Extrémní u nich byla i doba nabíjení. Za nízkých teplot se fakticky vybily okamžitě.
NiMH
Nikl-metal hydridové baterie se využívají nejčastěji. Jde o náhradu starších niklkadmiových.
Li-ion
Lithium-iontové jsou výborné v tom, že samovybíjení je u nich poněkud menší. Jde pouze o nějaká 3 % za měsíc. O paměťovém efektu nelze hovořit. Li-ion příliš nemusí extrémy. Jak 100% stav, tak i extríémní vybítí není v zájmu baterie.
Li-pol
Lithium polymerové akumulátory se nápadně podobají typu Li-ion. Jejích stárnutí je poněkud pomalejší. Jsou lehčí, nicméně disponují nižším objemem.
Pozor na přebíjení
U lithium-iontové baterií jde o zřejmě nejvíce devastující záležitost. Přebíjení by ale měla zabránit samotná elektronika. Riziko přebití ale existuje vždy. Proto je dobré nabíjet jenom danou dobu. Bezpečnostní prvky mohou selhat a v nejhorším případě může dojít i k explozi. Hodně nepříjemné je i to, když zařízení stráví delší čas s plně nabitou baterií. Postupně může korodovat a ztrácet kapacitu. Třeba společnosti Apple a Google nabízejí adaptabilní nabíjení. Zařízení se nabíjí třeba jen do 80 % kapacity baterie.
Foto: Pixabay
A co úplné vybití baterie?
Mnohé společnosti už také vyvinuly ochranné mechanismy, jež zabrání lithium-iontové baterii v úplném vybití. Když se třeba telefon vypne a hlásí úplné vybití, disponuje ještě trochou potřebné energie. Jinak je třeba připomenout, že dochází k samovolnému vybíjení baterie, a to v řádu 2 % z nabití každý měsíc.
Pozor na nadměrné teploty
Jaký je vlastně bezpečný teplotní rozsah pro baterii? Jedná se o rozhraní mezi minus 20° až 60° Celsia. Baterie funguje i mimo toto rozhraní, nicméně trpí. Pozor tedy na přímé slunce, nevětrané auto a jiné alternativy.
Časem se prostě opotřebuje
S tím je třeba nezbytně počítat. Neexistuje baterie, která by dokázala vydržet nekonečné množství nabíjecích cyklů. U Lithium-iontové baterie se tradičně jedná o 300 až 500 cyklů.
Ideální nabíjení?
Jasně, existuje. Nenechávejte baterii úplně vybít, ale také se nesmíte dostat k tomu, že bude dlouho nabitá na 100 %. Klidně můžete baterku nabíjet i tehdy, když má ještě třeba 50 či 60 %. Určitě baterii nijak neuškodíte. Výborné jsou i rychlonabíječky. Při pomalém nabíjení baterie ovšem vydrží o něco déle.
Zdroje info: idnes.cz, insmart.cz, ireceptar.cz
Náhledové foto: Pixabay
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.