Na zahradě začíná jaro už v únoru
Únor máme spojený spíše s výjezdy do hor a lyžováním, než se zahradničením. Ačkoliv ale v tomto měsíci stále ještě drží zima otěže, je na čase začít s prvními přípravnými pracemi na zahradě. Chcete-li být na začátek toho opravdového jara dobře připraveni, není na co čekat. Co konkrétně je ale možné a záhodné na únorové zahradě dělat?
Do práce s opatrností
Je zřejmé, že únor je měsícem, kdy sice lze začít s některými pracemi týkajícími se zahrady, současně ale není možné chovat se na ní jako v polovině března. Jestliže pořád mrzne, vyhněte se chůzi po trávníku a pohybujte se po chodníčcích nebo alespoň chůzi po trávníku maximálně omezte. Hrozí totiž poškození mladých stébel trávy.
Část prací se také ve skutečnosti nebude odehrávat přímo venku na zahradě, ale doma v teple. Rajčata, cibule, lilek, salát anebo třeba papriky: to jsou rostliny, které je možné začít sázet, zatím je ale mějte za oknem nebo ve vytápěném skleníku. A platí to i pro okrasné rostliny, např. petúnie.
Pokud už se ale nemůžete dočkat skutečného sázení, můžete se do něj pustit s ředkvičkami. Ty již lze do vhodně upraveného pařeniště začít sázet již v únoru. A ani úroda na sebe nenechá dlouho čekat.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Stromy a keře
Únor je ideálním měsícem na prořezávání korun stromů a keřů. Pokud již nemrzne a teplota se drží někde okolo 5°C, vrhněte se na rybízové keře, vinnou révu, maliníky, ostružiníky, fuchsie a další keříky, kterým ulevte od starých či poškozených větviček.
Totéž se týká i korun ovocných stromů. Nezapomeňte ale všechny řezné rány překrýt štěpařským voskem. Zahradu je také třeba zbavit všeho spadaného listí, které na ní ještě leží a pokud není půda promrzlá, můžete si už začít připravovat jámy pro sázení stromů. Je lepší, pokud je půda nějaký čas před vlastní výsadbou odkrytá.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.