Na co si dát pozor při výběru nejvýhodnější hypotéky
Pořízení vlastní nemovitosti je s každým rokem těžší a těžší. Ceny jdou nahoru a v poslední době nahoru letí i úrokové sazby u hypoték. To znamená, že vlastní bydlení si může dovolit stále méně lidí. Jedním ze způsobů, jak ušetřit klidně až desítky tisíc korun, je výběr výhodné hypotéky. A jak na to? S tím vám pomohou například následující rady.
Porovnejte více nabídek
U hypotečního úvěru platí, že nemůžete skočit hned po první nabídce, kterou máte k dispozici. Pravděpodobně to totiž nebude ta nejvíce výhodná. Naštěstí si můžete jednotlivé nabídky poměrně jednoduše porovnat. Existují internetové hypoteční kalkulačky, kde zjistíte, jaká banka má aktuálně nejlepší podmínky. Při hrubém výpočtu a zadání základních dat však jde o ideální nabídku, takže je dobré zjistit si i konkrétní podmínky přímo pro vaše příjmy a výšku částky, jakou chcete čerpat.
Nechte si zpracovat konkrétní kalkulaci
Aby bylo porovnání nabídek opravdu přesné a nabídlo vám informaci o tom, kolik budete měsíčně splácet a jak velkou částku ve výsledku přeplatíte, je důležité nechat si zpracovat přesnou kalkulaci. Pro výslednou úrokovou sazbu je totiž důležité vědět, jaké jsou vaše příjmy, zda budete k hypotéce sjednávat i další produkt a jaká bude hodnota úvěru v poměru k ceně nemovitosti.
Využijte předschválení úvěru za nižší úrokovou sazbu
Jakmile si v bance vyberete takovou nabídku, která vám bude připadat nejvíce výhodná, může být vhodné předschválení úvěru. Jde o to, že budete mít dané podmínky zafixované na 3 až 6 měsíců. A právě během této doby budete hledat odpovídající nemovitost. Následné doladění zbývajících podmínek bude o něco kratší a rychlejší, takže budete i více v klidu, že stihnete lhůty uvedené v rezervační smlouvě.
Foto: Pixabay
Jaké je ideální nastavení doby fixace?
Odpověď na tuto otázku bohužel není jednoznačná. V některých případech se více vyplatí kratší doba fixace, protože po uplynutí například dvou až tří let jsou úrokové sazby u hypoték o poznání níž. Pokud však uzavíráte hypotéky s velmi dobrým úrokem, je lepší ho raději zafixovat na delší dobu. Většinou je maximálním možným limitem 7 nebo 10 let fixace. Během této doby se v zásadě nemusíte o nic starat.
Zdroj: Financniarchitekti.cz
Náhledové foto: Pixabay