Myši jsou velmi důmyslné: V interiéru domu s lidmi se jim zvyšuje inteligence
Obyčejná myš. Malé zvířátko, které vidíme rádi pouze v teráriu. Pokud se objeví někde v domácnosti, zrovna potěšení nejsme. Není se čemu divit, jelikož tito všežravci nepohrdnou čímkoli, co se jim podaří najít. Ostré hlodáky jim pomohou dostat se i do míst, kde by se nám to zdálo zcela nemožné. Navíc jsou myši skvělými atlety. V podstatě se bez problémů dostanou i do výšky. Jak? Jednoduše kamkoli vylezou. Soužití s lidmi je navíc vzdělává. Musí být zkrátka chytřejší.
Inteligentnější domácí myši? Logicky jimi musí být
Myš žijící v domácnosti se musí logicky chvat jinak než myš, která žije ve volné přírodě. měla by se přizpůsobit soužití s lidmi. Myš domácí označovaná latinsky jako Mus musculus nebyla zdomácněna lidmi. Vždyť ji nedomestikovali podobně jako krávy nebo psy či kočky. Myš má v interiéru obří množství různých skrýší a dostatek potravy v nich. Domácí myš do značné míry zpohodlněla, protože mnohé věci umí. Myš: Foto Pixabay
Těžké domácí živobytí divoké myši
V domácnosti musí být myš jednoznačně velmi rychlá a také tichá. V opačném případě ji ihned někdo chytí, což si pochopitelně nepřeje. Stejně tak čelí náhlému rozsvícení nebo naopak vypnutí svítidel. Zapomenout nelze ani na to, když člověk rychle vstoupí do místnosti, kde má aktuálně hody.
Zajímavý myší experiment
Se uskutečnil na německém institutu Maxe Plancka. Ti měli k dispozici 150 myší, jež se měly dostat k moučnému červovi. Po cestě ale bylo nezbytné překonat hned několik překážek. Jednalo se o nádoby, víka, vytážení papírové zátky z trubice nebo otevření dvířek z legového domečku. Myši západoevropské to zvládly nejlépe. Ostatně žijí s lidmi již zhruba 13 000 let. Jinak také vědci umístili nedaleko příbytku myší nový předmět. Ta samá myš ho zkoumala jako první. jen pro připomenutí, myš východoevropská (M. m. musculus) žije v soužití s lidmi asi 8 tisíc let. Myš jihoasijská (M. m. castaneus) pouhých 3 000 let.
Komenzalismus jako typické soužití
Většinou lidé znají pouze parazitismus. Jeden organismus přežívá na základě toho, že využívá organismu druhého. Vztah výhodný pro jeden organismus, zatímco druhý jím není nijak ovlivněn, se nazývá komenzalismus. Jde právě třeba o soužití myší a lidí.
Zdroje info: https://www.sciencedaily.com/releases/2021/01/210107125322.htm
https://gizmodo.com/scientists-enhance-intelligence-of-mice-with-human
Myš: Náhledové foto Pixabay
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.