Mrazíte suroviny? Vyvarujte se těchto chyb
I když je lákavé spoléhat se na železnou zásobu výrobků v chladničce, v praxi to není tak jednoduché. Pečivo může za určitých podmínek ztuhnout, jinak se stává nechutným a ve výjimečných případech i nebezpečným pro vaše zdraví. Poradíme vám, jak chléb, rohlíky nebo housky správně skladovat v chladničce a jakým nebezpečím se vyhnout.
Vlhkost nemá v mrazáku místo
Pokud máte doma obrovské množství chleba, které prostě nemůžete sníst, a potřebujete ho uskladnit, v tu chvíli se chladící box jeví jako nejvhodnější volba. Jednak zabraňuje tvarování výživy a u ohřívaného zboží předvídá rekrystalizaci škrobů v chlebu, ke které dochází, když jsou připravené výrobky ochlazeny a vystaveny diskusi — dochází ke ztuhnutí. Ať tak či onak, aby bylo zaručeno, že vše proběhne, jak má, je nutné mít na paměti jednu zásadu: chléb musí být před zmrazením dokonale suchý.
Nejlepší pečivo je stejně to nové
Problém nastává, když lidé vloží pečivo do chladicího prostoru poté, co ho přinesli z obchodu nebo vyndali z trouby. Takové kousky je třeba nechat pro začátek dobře vychladnout — teplý vzduch a s ní spojená hojná vnitřní vlhkost by způsobila, že by se pečivo při kontaktu s ledem zapařil a mohla by se vytvořit plíseň, která by se zakonzervovala. Kromě toho by se více rozvinula, když se chléb tímto způsobem zahřeje.
Jak správně zamrazit chléb?
V pečivu se začne rychle vyvíjet plíseň (asi po 48 hodinách), proto zamrazte výrobky týž den, kdy je upečete nebo zakoupíte — ale až po vychladnutí. Za další, ujistěte se, že je důkladně zabaleno. Mrazivý vzduch vysušuje pečené dobroty, což vede ke změně struktury a zvýšit – proto vše balte do alobalu, který zabalí kusy pevně. Poté je vložte do uzavíratelného sáčku, abyste z nich vytlačili co nejvíce vzduchu.
Čerstvý chléb nakrájejte na plátky a oddělte je kouskem alobalu nebo potravinové fólie. Tímto způsobem si vezmete množství, které byste chtěli, ale bude také tuhnout rychleji a bez nebezpečí změny struktury nebo chuti. Kromě toho zabalte housky nebo rohlíky samostatně do alobalu.
V mrazáku vydrží až půl roku
Ztuhlé pečivo je nejlepší sníst do tří měsíců. Chléb z droždí nebo s obsahem kypřícího prášku vydrží až šest měsíců. Chléb je nejlepší rozmrazit náhle při pokojové teplotě. Můžete jej nechat několik minut rozpéct v troubě, toustovači nebo sendvičovači, aby byl opět čerstvý. Nezapomeňte také, že pouhé obnovení křupavosti po rozmrazení tímto způsobem je nejlepší sníst co nejdříve.
Jak udržet chléb co nejdéle nový?
Když si přinesete chléb z obchodu, neuchovávejte ho v plastovém obalu — dokonalý způsob jak ho, skladovat je dát ho do nádoby na chléb. Předem ho zabalíme do utěrky nebo kousku látky vláken, jako je bavlna. Ideální je balit chléb a další pečené zboží do voskovaných ubrousků.
Zdroje info: popapat.cz, novinky.cz
Náhledové foto: Pixabay