Možnosti čištění odpadu v kuchyni či koupelně
Ucpané odpady jsou vždy velmi nepříjemnou záležitostí. Když dojde ke kompletnímu zanesení odpadních trubek, máme pochopitelně hned několik různých možností. Určitě tedy není od věci soustředit se přímo na některé z nich a poukázat si na to, že situaci můžete klidně vyřešit doma svépomocí a není nutné zvát drahé instalatéry, kteří by jinak tento problém vyřešili. Ostatně zákon o odpadu nehovoří o tom, že by bylo nutné nechat si odpady kontrolovat a čistit profesionální firmou.
Mechanické ruční čistění trubek
Nejčastěji se trubky čistí ručně. Stačí k tomu pouze rozmontovat celý odvod odpadu a pak jej v demontovaném stavu propláchnout za pomocí vody. Tento způsob čistění odpadních trubek se jeví jako nejideálnější. Nebudete k němu potřebovat žádné jiné nástroje a špínu ven dostanete. Není také od věci vzít si i tenčí nástroje typu špejlí a dostat špínu ze sifonů a z menších uzavřených prostor. Kompletně tak budete mít po problémech s ucpaným odpadovým systémem.
Čištění spirálou
Pokud je odpad ucpaný v některých hlubších částech, bude zapotřebí zvolit spirálu. Manipulace s ní není nijak složitá a zvládne ji i jeden člověk. Díky spirále se mechanicky postupně pročistí kompletně celý odpadový systém. Při manipulaci se spirálou je zapotřebí dbát na to, aby spirála neodlomila kolínka a záhyby. Jestliže je trubkový systém opravdu složitý, bude vhodnější spíše čistění za pomocí chemické cesty.
Chemie většinou pomůže
Nejpohodlnější podobou čistění odpadního systému je využití chemie. Ideální volbou je především hydroxid, který dokáže rozežrat všechny nečistoty. Likvidace odpadu přímo v trubkách by měla být maximálně obezřetná. Pokud jej přípravek nalijete do horké vody, měli byste mít přímo ochranné pomůcky. Ideální jsou minimální gumové rukavice a ochranné brýle.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.