Možnosti čištění komínů
Čištění komínů je procesem, který je pro majitele rodinných domků jakousi samozřejmostí a v podstatě i povinností. Zákon jasně hovoří o tom, že komín musí mít každým rokem revizi spojenou pochopitelně s jeho prohlídkou. Mnozí lidé toto pravidlo pochopitelně obcházejí, jelikož se jim buď samotným do čištění komína nechce, anebo se bojí investic do revize komína a jeho čištění. Nejedná se přitom o tak složitou činnost a finančních prostředků také není tolik. Podívejme se tedy na možnosti, které máme!
Čištění komína svépomocí
Jestliže máte doma dlouhou kominickou štětku, pak stojí zato vyčistit si komín svépomocí. Jak klasický zděný, tak i nerezový komín, je možné vyčistit za pomocí této štětky pohodlně a rychle. Počítat byste měli jen s nějakými těmi sazemi a okolo komína vystlat prostor ochrannou fólií anebo papírem. Většina zachycených spalin spadne do čistícího otvoru, který máte ve zdi v interiéru. Ten pak je pohodlně vyberete lopatkou.
Profesionální kominík vyčistí komín za vás
Nechcete-li si komín čistit sami, můžete pozvat kominíka. Ten vám komín vyčistí profesionálně se vším všudy. Za jeho služby ovšem zaplatíte. V ceně od nějakých 400 do 800 korun budete mít ale také revizní správu, jež je důležitá v případě kontroly. Kominík má s čištěním komína zkušenosti a vyvaruje se chyb, které spočívají třeba v neopatrnosti a uražení kousku litiny u kouřovodu či v jiných nepříjemnostech.
Opravy komínů v případě poškození
Některé komíny mohou být již značně zanedbané, což může mít za následek i rozsáhlejší úpravy. Typické je třeba nové vyvložkování komína. To j nutné hlavně tehdy, když již komínová vložka dostatečně netěsní. Mnohdy je nutné i nové oplechování komínu anebo jiné opravy komínů. Vše záleží na momentální míře poškození. Ostatně i nové komíny se dnes dají sehnat velmi levně.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.