Montované dřevostavby – porovnali jsme výhody a nevýhody

Pod pojmem dřevostavba si většina z nás hned vybaví klasické sruby a dřevěnice. Ty se však pro svůj specifický architektonický styl nehodí do běžné městské zástavby. Montované dřevostavby z dřevěných panelů naproti tomu vypadají na první pohled jako obyčejné domky, pokud si to zákazník přeje.

Výhody montovaných dřevostaveb

Nikdo nemusí vědět, že jste se rozhodli pro pořízení dřevostavby. Vnější zdi lze upravit celou řadou speciálních nátěrů, nástřiků a omítek, díky kterým stavba nenápadně splyne se svým okolím. V případě, že si to časem rozmyslíte, stačí vnější zdi jednoduše obložit hotovými dřevěnými panely.

Dají se postavit velmi rychle. Od zahájení terénních prací až po finální úpravy trvá celý proces necelé tři měsíce. Provádění pomocných ani montážních prací navíc není závislé na počasí ani ročním období.

Montované dřevostavby patří k velmi levným druhům bydlení. Celkové náklady navíc snižuje možnost jejich okamžitého obývání ihned po dokončení hrubých prací.

Foto: Pixabay

Sendvičové řešení montovaných dřevostaveb významně šetří využívané energetické zdroje, což řadí dřevostavby mezi nízkoenergetická díla.

Druhá strana mince

Sendvičové dílce mají i své nevýhody. Především velmi dobře nesou zvuk, takže v některých případech může při samotném obývání vznikat nepříjemný zvukový diskomfort. Vše lze řešit včas za použití kvalitní pěnové akustické izolace, za kterou je ale někdy třeba si připlatit.

Nabídka typů montovaných dřevostaveb je omezená a individuálním přáním klienta není vždy možné bezezbytku vyhovět (pokud tedy nechcete sáhnout poměrně hluboko do kapsy). Naproti tomu vnitřní uspořádání domu je díky pohyblivým příčkám možné navrhnout opravdu variabilně.

Při stavbě montované dřevostavby je také třeba zajistit přístup na pozemek určený pro těžkou techniku. Dřevěné dílce jsou poměrně rozměrné a jejich ustavení se neobejde bez asistence jeřábu.

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.