Mít na zahradě břečťan se vyplatí

okno

Břečťan, který lidé využívají občas jako okrasu zdí jejich domů, má své uplatnění i jinde, a to především ve volných prostorách zahrady. Proč konkrétně je ale břečťan užitečný a prospěšný, ať již na zdi domu nebo jako volně rostoucí jinde v zahradě?

Břečťan není plevel

Pro někoho je břečťan pouhým plevelem, který je navíc i mírně jedovatý. Pro jiné má ale bohaté využití a poskytuje přírodě i lidským sídlům nejednu výhodu. Především dává hmyzu, nejčastěji včelám, dostatek pylu a nektaru v období od konce léta až do konce podzimu, tedy v době, kdy už se okolní příroda pomalu chystá k odpočinku.

V břečťanu najdou svůj úkryt a domov i někteří ptáci jako jsou například kosi, drozdi, holubi, hřivňáci a jiní. Na konci podzimu se pro ně stává břečťan vítaným zpestřením jídelníčku, neboť potravy už není v přírodě nazbyt. Rostou na něm typické modré bobule, kterými se ptáci živí. Tím, že plody břečťanu dozrávají v jiném období než ostatní rostliny, jsou tak výjimečným a důležitým zdrojem potravy pro hmyz i ptáky.

Břečťan

Foto: Pixabay

Břečťan jako tepelná izolace

Břečťan, který ochrání před parným horkem zdi domů, slouží naopak v zimě i jako izolační vrstva před chladem. Vykonávat svoji izolační funkci může díky růstu drobných kořínků, kterými se přichytává ve zdi. Malé škvírky, do kterých se kořínky rády chytají, se však jejich postupným růstem mohou postupně zvětšovat. Fasáda, na které chcete mít břečťan, by proto měla být zdravá a bez prasklin.

Také je třeba si uvědomit, že břečťan rozhodně není bezúdržbový. Tuto popínavou liánu je potřeba neustále prostříhávat a dobře udržovat. Jedině tak může přinést užitek, jak pro nás, tak pro ptáky a tolik potřebný hmyz, kterého u nás bohužel poslední dobou neustále ubývá.

Zdroj informací: https://www.zelenadomacnost.com/blog/index.php/2021/03/04/proc-je-dobre-mit-na-zahrade-brectan/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.