Minijeřáby aneb malá revoluce v odvětví zdvihací a manipulační techniky?
Minijeřáby jsou poměrně překvapující novinkou. Minulý režim totiž hovořil jasně: Vyrobit co největší jeřáb s co největší nosností. V dnešní době jsou však kladeny požadavky především na mobilitu, universálnost a jednoduchost. Co z toho plyne? No přece požadavek na nové zařízení, které splní požadavky moderní doby, což právě menší verze typické zdvihací techniky splňují naprosto dokonale.
Tyto na pohled malé stavební stroje dokázaly, že méně je někdy více. Využití a oblíbenost těchto zdvihacích zařízení mluví za své, stejně jako nemalé množství výrobců specializujících se na tento typ zdvihací techniky. Čím je tohle zařízení výjimečné a v jakých situacích jej lze využít, to se dočtete v několika řádcích níže.
Minijeřáby mohou pracovat i tam, kde byste to rozhodně nečekali
Věděli jste, že klasické typy jeřábů musí být obsluhované proškolenou obsluhou, aby se předcházelo bezpečnostním rizikům? Tohle však u těchto šikovných zmenšenin neplatí, neboť obsluhovat tento typ techniky se může naučit takřka každý. Co vás však může překvapit ještě více, je oblast pracovní činnosti těchto šikovných manipulačních strojů. Ačkoliv jde o plnohodnotnou stavební techniku, je možné s těmito stroji operovat i v interiérech! Jak je to jen možné?
I přesto, že váha těchto strojů začíná zpravidla u jedné tuny, určitě dokáže překvapit skutečnost, že šířka stroje ve složeném a přepravním stavu je pouze 60 cm, pokud je řeč o strojích nejmenší váhové kategorie. Díky tomu není žádným problémem projet s tímto strojem většinou klasických dveřních zárubní.
S ohlédnutím na alternativní pohony v podobě elektromotorů je možné hovořit skutečně o revoluci v oblasti zdvihací a manipulační techniky, neboť s touto zajímavou technikou je možné pracovat i v interiéru, a to takřka bez omezení. Není to však jediná možnost aplikace těchto strojů.
Další 4 neobvyklé aplikace, kde minijeřáby nachází své největší uplatnění:
1. Těžko přístupná místa
Že interiéry jsou jen stěží zdolatelné pro klasické věžové jeřáby či další typy na automobilových podvozcích, to je známá věc. Stejně tak nezdolatelná však mohou být výše položená místa, jako vrcholy hor, kam se ani těžká technika v podobě několikanápravového automobilového podvozku nedostane. Úspěch minijeřábu proto spočívá i v možnosti přepravy na těžko přístupná místa, stejně jako jeho doprava z místa pracovní činnosti, a proto jen stěží nastane situace, která nastala při pracích na přečerpávající nádrži Dlouhé stráně.
2. Zasklívání rozsáhlých ploch
Ačkoliv tento typ manipulační techniky obecně není zařízením s vysokou přesností manipulace, u zmenšených verzí je to přesně naopak. Díky preciznímu dálkovému ovládání je možné s přesností instalovat okenní tabule, což by s klasickou manipulační technikou bylo značně obtížné.
3. Extrémní terén
Minijeřáby jsou zajímavé i pro své možnosti ukotvení. Čtyři patky s variabilním polohováním propůjčují těmto strojům možnost pracovat i ve velmi náročném terénu, a to i ve zcela bahnitém terénu.
4. Citlivé podlahy
Díky možnosti vybavení pásového podvozku speciálními bílými pojezdovými pásy je možné s tímto strojem pohybovat i po velmi citlivých materiálech v podobě broušeného dřeva, mramoru, nebo jiných choulostivých povrchů.
Výčet praktických vlastností v čele s kompaktními rozměry je zakončen příznivými cenami
Poznali jste poměrně netradiční typ jeřábu, jehož funkce ocení nejenom stavební firmy. Pakliže ve vás tohle zařízení vzbudilo zájem, nemějte obavy o to, že byste si jej nemohli dovolit. Ačkoliv pronájem bývá zpravidla nejekonomičtější volbou, můžete si tohle zařízení bez sebemenšího zaváhání pořídit. Jeho cena totiž začíná kolem jednoho milionu korun, což vzhledem k možnostem tohoto zařízení a cenám klasické zdvihací techniky je vskutku příznivá částka.
Čekali jste, že v odvětví zdvihací techniky se dokáže prosadit zařízení těchto rozměrů? Máte zkušenosti s podobným zařízením, nebo teprve plánujete jeho pronájem? Neváhejte se podělit o své názory a zkušenosti v komentářích a sdílejte své pocity z tohoto úchvatného kousku techniky s ostatními nadšenci.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.