Milovaný i nenáviděný architektonický styl se vrací
Pojem brutalismus má většina z nás spojený především s obdobím komunismu, a proto je tento architektonický styl ve velkém odmítán a dehonestován. S brutalismem je to ale trochu složitější. Jeho původ nemá s komunismem společného vůbec nic a pokud k němu člověk přistupuje s otevřenou myslí, má co nabídnout. I proto je v současné architektuře interiérů stále oblíbenější.
Kde se vzal brutalismus
Architektonický styl zvaný brutalismus se objevil v prvních letech po skončení druhé světové války a jeho duchovním otcem byl francouzsko-švýcarský architekt Charles Grise. Jeho styl byl a je založený na tom, že jako svůj hlavní prvek využívá základní stav použitých materiálů. Tím nejčastěji používaným je potom beton. Z francouzského spojení „beton brut“ potom vznikl název brutalismus.
Foto: Pixabay
Využití betonu v kombinaci s dalšími materiály jako je sklo, kov, nebo kámen dělá z tohoto stylu nadčasovou věc. Brutalismus je samozřejmě charakterizován určitou strohostí a drsností. Z interiéru jsou odstraněny veškeré ozdoby a soustředí se na maximální funkčnost. Ozdobami jsou v tomto případě samotné povrchy použitých materiálů, jejichž podoba je zdůrazněna správným osvětlením a vzájemnou kombinací.
Brutalismus není pro každého
Brutalismus je architektonický styl, který neoloví určitě každého, přesto si ale nachází řadu příznivců a ve své moderní podobě je na něm založeno stále více interiérů. Při zařizování takového brutalistického bytu je však třeba zapojit profesionály v oboru, neboť dokážou v návrhu interiéru definovat jednotlivé zóny a navrhnout jej jako celek.
Zdroje informací: https://www.living.cz/proc-se-vratil-brutalismus-vlastne/
https://casprobydleni.cz/nejnovejsi-zpravy/brutalismus-co-to-je-a-proc-se-vraci/danielsimek/
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.