Méně známé rady, jak se vypořádat s nežádoucími nedostatky po nátěru stěn
Natírání stěn potká každého, kdo si chce zútulnit bydlení. Pro někoho je to boj a pro některé zase relax. Práce je za vámi vidět a kdo by se netěšil na čisté zdi?
Chyby při natírání uděláme všichni, dokonce i profesionální malíři. Důležité je ale vědět, jak dané chyby opravit, abychom zachovali celistvost stěn. Pokud se nedostatky neodstraní, budou vidět, pokud je zakryjete obrazem, stejně vás budou strašit ve snu a vy si budete říkat, chtělo by to opravit, ale nevím jak na to. Proto čtěte dál, ať víte, jak jednou provždy se nedostatků zbavit!
Už jste určitě slyšeli i o tom, že kvalitu nátěru nejvíce ovlivňují práce, které musíte udělat před samotným nátěrem. Nátěr totiž není jenom o tom, že si vezmete štětec nebo váleček do ruky, namočíte a jedete. O celistvém úspěchu rozhoduje správná volba nátěrové hmoty, kvalitní pomůcky a penetrace.
Teprve potom může přijít řeč o zvolené technice, díky které se můžete těšit na zasloužený výsledek. A pokud i tady najdete chybu, pak musíte natírat znovu!
Platí pořekadlo “ méně je více “
Vytvořilo se vám zvrásnění na natřené ploše, které má podobu, jako by nátěr někdo zmačkal? To je signál, který vám má říct, že jste při natírání málo roztírali barvu. Tam kde je zvrásnění, je moc vlhko a moc barvy. Proto, aplikujte méně barvy na jednu vrstvu. Běžně se natírají 2 – 3 vrstvy po určité době. Dobu schnutí také nepodceňujte a raději barvu nechte schnout déle, než je uvedeno na etiketě.
Není kam spěchat. Pokud si chcete vypomoci dalším přívodem tepla, nedávejte ho příliš blízko nátěru. Ten se pak rád zdrcne. Pak vám nezbyde nic jiného, než nátěr sloupat. Počkejte si, až zbytek nátěru uschne, následně místo okartáčujte a opískujte. Nechte oschnout a natřete.
Vznik tzv. puchýřů
Barva hezká, ale ten otok na zdi. To je opravdu nemilé a problém hledejte v nedostatečném přilnutí materiálu ke zdi. Podklad vám barvu nevsákl, protože jste natírali za vysoké vlhkosti a v chladu. Po čase by se nátěr sám odloupnul. Pokud si takovéhoto povrchu všimnete, ihned jej obruste a zamalujte. Ale musíte vyřešit i vlhkost. Tento problém se často objevuje u oken a ve špatně odizolovaných stěnách.
Foto: Pixabay
Při nátěru zbytečně nespěchejte
Ve spěchu a při odfláknuté práci dochází často k propíjení barev. Vypadá to nevzhledně a mnohdy i strašidelně. Ale náprava je jednoduchá. Postupně musíte plochy znovu ponatírat. Bude to chtít více nátěrů s dlouhými odstupy, aby barva mohla včas zaschnout. U všeho se musíte řídit tím, že kvalita znamená investice do času!
Signál vyslaný prasklinou
Vypadá jako vlásek, nit nebo jako pavučinka. Někdo jí přezdívá i aligátor. Důležité je vědět, kde jste udělali chybu. Možná jste chtěli na latexovou barvu nanést vrstvu olejové barvy. Nebo podkladová barva není už, co bývala, a proto není chemicky stabilní. Dále stěny nemusí být obroušené a byly vlhké.
Nebo je to nejjednodušší vysvětlení. Zase to pospíchání. Lidičky zlatí, v této zrychlené době se snažte zpomalit. Práce si žádá čas, zvláště tam, kde má něco schnout!
Přilepené chlupy, co s tím?
Není to sranda, když se vám to stane, ale v konečné fázi o nic nejde. Během natírání si musíte udržovat čistotu na pracovišti. A před samotným nátěrem se i stěny oprašují. Pokud budete správně používat váleček a nepoložíte si ho do nečistot, pak máte vysokou pravděpodobnost, že se vám nic takového nestane.
V případě, kdy se s kouskem na zdi nesmíříte, radím toto. Pokud je barva zaschlá, vlákno vyloupněte nebo obruste. Pak všude odstraňte prach a přetřete.
Další užitečné tipy
Vždy přemýšlejte jaký odstín zvolit. Pokud jste si zvolili příliš tmavou variantu, zřeďte bílou barvou. Pokud se neradi díváte na nerovné stěny, používejte k nátěru samonivelační barvy, které srovnají odchylky a stěny tak budou hladké s tvrdým povrchem.
S malířskou páskou jde někdy i barva dolů. V takovém případě sice můžete nadávat, ale co, už se stalo. Obruste to, co se oloupalo, oprašte a domalujte.
Nakonec to nejdůležitější – matika. Vypočítat, jaký rozměr ploch budete natírat, kolik vám padne na jednu vrstvu a zda koupit 2 – 3 krabice. Výrobci dodávají na etikety, v jakém poměru máte ředit a na jakou plochu vám barva vyjde, ale nic nezkazíte tím, že si koupíte barvu navíc!
Zdroje info: ceskestavby.cz, dama.cz, homebydleni.cz
Náhledové foto: Unsplash