Meduňka léči duši i tělo. Má však i své nežádoucí účinky

meduňka

Meduňka patří mezi oblíbené bylinky. Pěstovat ji můžete venku, ale i doma v květináči. Je známá pro svůj uklidňující účinek. S čím vším pomůže? Jak je to v případě dlouhodobého užívání? Pro koho bylina naopak není vhodná? Dozvíte se v článku.

Léčivka pocházející ze Středomoří

Rostlina pochází z oblastí východního Středomoří a Asie. Do Evropy se dostala díky mnichům z řádů karmelitánů. Ti ji pěstovali na svých klášterních zahradách, kde využívali rostlinu pro její účinek. Jistý podíl na rozšíření meduňky do Evropy měli i Španělé, kterým zásoby bylin přiváželi arabští obchodníci.

Rostlina s mnohostranným využitím

Meduňka poslouží coby ozdoba sladkých i slaných jídel, lze ji přidat do salátu. Zejména z lístků meduňky si můžete připravit snadno lahodný a zdraví prospěšný čaj. Stačí nasbírat lístky a ty přelít vroucí vodou, nechat cca 10 minut louhovat, scedit a vypít. Meduňku si můžete nasušit, abyste si mohli čaj vychutnat i v zimním období. Což se vám hodí. Proč?

Bylina, která pomáhá duši i tělu

Meduňka je osvědčeným pomocníkem při problémech s nespavostí. Chutný meduňkový čaj působí jako prášek na spaní. Bylina pomáhá také proti nadměrnému stresu, úzkosti. Navozuje pocit pohody, klidu. Je však účinná i při snižování krevního tlaku, používá se na revmatické otoky, modřiny. Pomůže při žaludečních a ledvinových problémech. Je prevencí na astma. Vyniká i pro svůj antivirový účinek.

meduňkový čaj

Foto: Pixabay

Bezpečná bylina při správném užívání

Je doporučeno v užívání meduňky udělat preventivně několikadenní pauzy, vždy po 4 až 6 týdnech. Opatrné v užívání by měly být těhotné a kojící ženy, které by se měly předem poradit se svým lékařem.

Vhodné není ani nadměrné užívání meduňky. I zde platí, že všeho s mírou. Při nadměrné konzumaci se mohou objevit nežádoucí účinky, jako je bolest hlavy, křeče v žaludku, nevolnost, zvracení, zažívací potíže apod. Jelikož meduňka může také zpomalovat srážení krve, není vhodné ji užívat před plánovaným chirurgickým zákrokem, a to nejméně po dobu 2 týdnů. Stejně tak, pokud užíváte léky na štítnou žlázu, medikamenty na ředění krve, glaukomové léky, je třeba se předem poradit se svým lékařem.

Zdroj: mojemedicina.cz, vitalweb.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4245564/

Náhledové foto: Pixabay