Máte železitou vodu? Podívejte se, co dělat

voda

Voda železitá

Přítomnost železa poznáte ve vodě docela snadno, vodovodním kohoutkem bude totiž pravděpodobně odtékat jen červeno hnědá barva. Na přítomnost tohoto kovu je však třeba dát si pozor. V železité vodě se snadno pomnožují bakterie a nejedná se v žádném případě o nezávadnou pramenitou vodu. Potíže může dělat nejen se zdravím, ale paseku může nadělat v celém vodovodním systému. Železitá voda navíc zkracuje životnost sanitární techniky, zapáchá a díky své pachuti je jen těžko poživatelná.

voda

Foto: Pixabay

Příliš mnoho železa

V umyvadle i záchodové míse se díky ní zpravidla obarví všechny plochy do žluta. Voda na první pohled připomíná rez, ničí prakticky všechny domácí spotřebiče. Nánosy usazenin pak po čase nelze nikterak odstranit. Železitá voda nevyhovuje téměř žádné domácnosti a je již na první pohled cítit železem. Co s tím?

I když se ale při průtoku může zdát voda čirá, nadměrná přítomnost železa není vyloučena. Množství železa zjistíte nejlépe laboratorním rozborem. Nadměrné množství železa může časem znemožnit průtok vody vodovodním potrubím, nepřidá pak ani na efektivitě topných těles. I v radiátorech totiž dochází často k tvorbě usazenin, které znemožňují volný průtok horké vody a topení pak málo hřeje.

Přemíra železa škodí organismu

Velkou dávku železa sice dokáže tělo přijmout, avšak neumí ho zcela vyloučit. Zatížit proto můžete nejen vaše játra, ale navíc i vaše ledviny. Dojít může až k poškození tkání, vzniku usazenin a později i k tvorbě ledvinových kamenů. Nadměrné množství železa může také způsobit únavu, zhoršit imunitu a někdy se mohou začít lámat vlasy. Projevit se může i suchou pokožkou a řadou alergických reakcí.

Úpravna vody

Jak na přemíru železa? Zachyťte železo pomocí úpravny vod. Zařízení, jenž sbírá a eliminuje množství železa se rozhodně vyplatí pořídit. Zařízení se instaluje zpravidla mezi zdroje vody a domácí rozvody. Skrze chemické filtry dochází ke změně struktury vody, fyzické filtry dokáží zachytit nejen hrubé nečistoty, ale i bakterie nebo větší množství škodlivých látek, dokáží však eliminovat i přiměřené množství železa ve vodě. Zařízení pro úpravu tvrdé vody s vyšším obsahem železa si oblíbila už řada domácností, zkuste to i vy.

V úpravně vody se nejprve zpracuje voda surová tak, aby později z pitného zdroje tekla voda upravená, tedy pitná voda, která splňuje všechny důležité parametry. Máte-li vlastní zdroj vody ze studny, bude instalace úpravny vody v takovémto případě rozhodně žádoucí. Nikdy nevíte, co voda může obsahovat, na první pohled to nepoznáte.

Zdroje informací: https://profolio.cz/co-delat-kdyz-je-voda-prilis-zelezita-a-jake-mohou-byt-duvody/

https://prosvet.cz/skvely-navod-jak-vycistit-zelezitou-vodu-v-bazene-jednoduse-bazen-bez-chemie/#google_vignette

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.