Máte vlhkost v bytě? Vyzkoušejte trik s bobkovým listem a jedlou sodou
Vlhkost v bytě je nepříjemným problémem, který trápí řadu domácností. V podzimním počasí se ještě více zhoršuje díky tomu, že méně větráme. Na tuto skutečnost nás jako první upozorní zarosená okna a v horším případě i vlhké stěny. Vlhkost nám může pěkně znepříjemnit život i proto, že může být příčinou vzniku plísní, které už ohrožují naše zdraví.
Co je příčinou vlhkosti v domácnosti?
Nadměrná vlhkost může mít řadu příčin. Mezi ty nejčastější patří nesprávné větrání. Tímto jsou nejvíce ohroženy místnosti, jako je koupelna a kuchyň. Zde se totiž při umývání a vaření uvolňuje vodní pára. Dalšími možnými příčinami jsou netěsnící okna nebo problémy se zatékáním do zdí a střech domů. To může způsobit zatuchlost v místnosti a vznik plísní, které mohou způsobit vážné zdravotní problémy, jako je astma či alergie.
Jak poznáme, že je v bytě nadměrná vlhkost?
Na tento problém vás upozorní hned několik aspektů. Nejčastěji se jedná o orosená okna, což je způsobeno jednak srážením páry při vaření nebo mytí, ale také je to důsledek špatné izolace. Příliš vlhký vzduch v místnosti je příčinou zatuchlého zápachu, kterého se nemůžete zbavit ani při pravidelném větrání. Dále se na stěnách začnou tvořit nevzhledné mapy. To už je živnou půdou pro vznik zmíněných plísní. Pokud vysledujete některý z uvedených problémů, je na čase ihned jednat.
Vsaďte na jednoduchý trik s bobkovým listem a jedlou sodou
Než se rozhodnete řešit vlhkost v bytě pomocí speciálních prostředků, vyzkoušejte jednoduchý domácí trik. Postačí vám k tomu dvě ingredience, které máte rozhodně doma. Jedná se o bobkový list a sodu. Tato kombinace odvlhčí vzduch a pomůže i s nepříjemným zápachem, který vlhkost doprovází. Jak na to? Budete potřebovat asi 3 sušené bobkové listy a 5 lžic jedné sody. Vše vložte do misky a vznikne vám tak přírodní absorbér vlhkosti. Ten umístěte do místností, kde je největší vlhkost. Soda ji pohltí a bobkový list místnost příjemně provoní.
Foto: Pixabay
Kromě tohoto triku můžete zkusit použít různé speciální mechanické odvlhčovače vzduchu. Pokud ani to nezabere, je na místě poradit se s odborníky.
Zdroje info: www.tojenapad.dobrenoviny.sk, www.ceskestavby.cz
Náhledové foto: Pixabay