Máte plíseň u oken? Zbavte se jí pomocí snadného triku s jedlou sodou

01_plisen

Plíseň u oken je nejen nevzhledná, ale po místnosti se díky ní šíří i nepříjemný zápach. Navíc se nejedná jen o estetický problém, ale je také velmi škodlivá pro naše zdraví. Může být příčinou alergické rýmy nebo astmatu. Než začnete vyhledávat rady odborníka, který by vám s tímto problémem poradil, vyzkoušejte jednoduché triky, které vám poradíme v tomto článku.

Proč vzniká u oken plíseň?

Příčinou plísní v domácnosti je zpravidla nadměrná vlhkost, která se sráží nejčastěji právě v okolí oken. Je to důsledek nepravidelného větrání. Teplota v místnosti by také neměla být vyšší než 24°C. Nejvíce ohrožené místnosti v domácnosti jsou kuchyň, koupelna a sklep. Stačí i nepatrná vlhkost a plíseň je na světě. Začíná se zprvu projevovat nenápadnými drobnými flíčky a nakonec se může rozlézt do obřích rozměrů po celé zdi. Pokud jí budete chtít předcházet, nesmíte zapomínat na pravidelné větrání těchto prostor.

Vyzrajte na plíseň pomocí domácích pomocníků

Pokud jste plíseň zachytili včas a není ještě potřeba odborné pomoci, můžete vyzkoušet jednoduché fígle pomocí produktů, které najdeme v každé kuchyni. Skvělá je v tomto případě například jedlá soda. Ta totiž pohlcuje nepříjemné zápachy. Smíchejte sodu s trochou vody a vytvořte hustou pastu. Tu pak naneste na všechna místa postižená plísní. Nechte pastu zaschnout a asi po půl hodině ji seškrábněte. Jedlou sodu lze použít i jako prevenci proti plísním. Jednoduše nasypte sodu do misky a dejte ji na okenní parapet, kde hrozí plíseň. Jako dalšího pomocníka můžete využít ocet. Použijeme neředěný ocet a rozprašovačem ho nastříkáme na postižená místa a necháme působit opět hodinu, a pak místa omyjeme mýdlovou vodou.

jedlá soda

Jedlá soda. Foto: Pixabay

Mechanické odstranění plísně

Plíseň můžete také odstranit mechanicky. Jedná se už o složitější postup, který musí být prováděn do co největší hloubky plísně. Jak na to? Napadená místa nejprve omyjte vlažnou vodou s dezinfekcí. Poté plíseň pomocí špachtle seškrábněte i s napadenou omítkou. Doporučujeme použít termoizolační nátěr a následně stěnu vymalovat barvou. V případě, že se rozhodnete pro tento postup, nezapomeňte na ochranné pomůcky, jako jsou brýle a rukavice!

Zdroje info: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-se-zbavit-plisne-na-zdi-30001202.html, https://www.prozeny.cz/clanek/prirodni-boj-s-plisni-metody-ktere-moc-nevoni-ale-zaberou-8724

Náhledové foto: Plíseň na zdi. Pixabay