Masožravky snesou různé teploty, pokud se o ně dobře staráte

Masožravá rostlina

Masožravé rostliny, známé i jako hmyzožravé rostliny, jsou rostliny, které získávají živiny lovem drobných živočichů, prvoků a zejména různého hmyzu. Převážně se jim říká masožravé rostliny, k životu nepotřebují výživnou půdu, takže jim stačí rašelina, která je kyselá, bez doplňků a živin. Také je najdete v kyselých nížinách, v chudých písčitých a kamenitých oblastech, na horách atd.

Vznikla teorie, že masožravky si tento způsob života vytvořily kvůli potřebě dusíku v těchto půdách, ale ve skutečnosti je to kvůli určitým těžkým kovům nezbytným pro správnou činnost chemických látek souvisejících s trávením.

Masožravé rostliny

Aby mohla být rostlina považována za masožravou, musí mít schopnost nalákat svou kořist a poté ji chytit. Musí mít také schopnost využívat potřebné látky k životu. Existuje mnoho způsobů, jak to rostlina může udělat, a tato schopnost se v průběhu staletí vyvíjela. Masožravé rostliny se vyskytují v mnoha rozmanitých klimatických podmínkách, a to i na území České republiky.

Jak pečovat o tyto rostliny?

Všechny masožravé rostliny jsou zcela jedinečné. Řada lidí si však myslí, že jsou velmi citlivé, že jejich pěstování je kdovíjak problematické nebo že by se měly každý den vyživovat. Každopádně opak je pravdou. Několik masožravých rostlin je skutečně odolnějších než běžné pokojové rostliny. Pokud toužíte po vlastní masožravce v domácnosti, jako substrát postačí rašelina.

Květináče by měly stát v misce s centimetrem vody. Poté, co vodu spotřebují, je třeba ji okamžitě doplnit. Vyschnutí je pro masožravky smrtelné. Běžně pěstované masožravé rostliny snášejí opravdu široký rozsah teplot (5-35 °C). Některé druhy jsou odolné a mohou se celoročně pěstovat venku u kultivovaného jezera nebo rašeliniště. Buďte opatrní, jedná se o ohrožené a zákonem chráněné rostliny a jejich sběr z přírody je trestným činem!

  • Masožravé rostliny přes zimu prakticky nerostou a vyžadují teplotu 5–15 °C. Nejčastěji postačí skleněný balkon.
  • V každém případě by masožravky neměly být přes zimu uchovávány ve vodě, protože rostlina nevyžaduje tolik vlhkosti a začne rychle hnít
  • V létě je méně náročná na péči. Čerstvý vzduch a denní světlo jsou nezbytné pro všechny masožravky. Pokud to podmínky dovolí, umístěte je venku na balkon, verandu nebo na zahradu.

Vyberte si správnou odrůdu, kterou zvládnete vypěstovat

Pro zkušené pěstitele rostlin, ale i pro začátečníky jsou dobré například dlouhověké rosnatky. Pro pěstování v bytě jsou vhodné dva druhy – Drosera binata s dlouhými vidličnatými listy a Drosera capensis s menšími lžičkovitými listy. Listy disponují hustými žláznatými výběžky, které v hojném množství vypouštějí slizovitou tekutinu. Rosnatky začínají kvést až na začátku léta.

Sarracenia
Foto: Pixabay

Další zajímavou a pravidelně rostoucí masožravou rostlinou je mucholapka. Kromě květů je tato drobná rostlina rozpoznatelná podle toho, že se jí skládají listy. Ty se dají do pohybu, když na ně usedne moucha. Pro svůj vývoj vyžadují mucholapky čerstvý vzduch nebo pravidelné větrání. Posledním zástupcem nejvíce pěstovaných masožravek je Sarracenia, která se vyznačuje dlouhými vzpřímenými trubičkami s křidélky. Ve volné přírodě a na osluněném místě se tyto trubičky obvykle poměrně rychle zaplní menším hmyzem.

Jaké jsou další masožravé rostliny?

  • Aldrovanda
  • Brocchinia
  • Bublinatka
  • Byblis
  • Catopsis
  • Darlingtonia
  • Genlisea
  • Heliamphora a další

Zdroje info: pestujeme.cz, zeleneudoli.cz

Náhledové foto: Pixabay