Mají se majitelé dřevostaveb bát kůrovce?
Dřevo je oblíbený stavební materiál, na který nedá řada lidí dopustit kvůli jeho přírodnímu původu, přirozenosti a skvělým mechanickým vlastnostem. Ne náhodou provází dřevo lidstvo již od jeho prvopočátků. Dřevo ale také může podlehnout některým škůdcům. I proto se mnoho lidí, kteří se rozhodují o pořízení dřevostavby, pod vlivem zpráv o kůrovcových kalamitách ptá, zda může tento škůdce ohrozit i jejich nový domov.
Kůrovec dřevostavbu neohrozí
Ti z vás, kteří se chystáte pořídit si dřevostavbu, se rozhodně nemusí obávat kůrovce, který je dnes prakticky mediální hvězdou. I když z mnoha stran slýcháváme, že umí nadělat v lesích pořádnou paseku, ohrozit dřevo použité ve stavbách ale nedokáže. Kůrovec totiž žere především lýko, které se nachází přímo pod kůrou stromů. Prohlodat se skrz silný kmen stromu pak dokáže jen stěží.
Foto: Pixabay
Opracované dřevo je bez kůrovce
Dřevo, které se na výrobu domu používá, musí být nejprve pracně ošetřeno, konkrétně tzv. odkorněno. Nemůže se tedy stát, že by se na stavbu použil kus napadeného dřeva. Pro výrobu dřevostaveb se používá sice smrkové dřevo, ale jen to nejsilnější, tedy středová část, která se s kůrovcem nikdy nesetká.
Co může dřevostavbu ohrozit?
To, že kůrovec není pro dřevostavby nebezpečím, neznamená, že jim nehrozí nebezpečí jiná. Mezi ty nejčastější patří napadení dřeva dřevokaznými houbami, nebo červotočem, který se na zpracované dřevo prakticky specializuje. Tou nejlepší cestou, jak svoji dřevostavbu ochránit, je nákup materiálu u prověřených dodavatelů.
Zdroje informací: https://www.homeincube.cz/muze-kurovec-ohrozit-vasi-drevostavbu/
www.drevostavitel.cz/clanek/cervotoc
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.