Májce se v Česku daří: Není důvod se znepokojovat
Májka je zhruba 4 centimetry velký jedovatý brouk. Žije převážně na pastvinách divokých koní. Protože jsou velké a černé čili prakticky nepřehlédnutelné. A i když vypadají že jsou nemotorné a pomalé, účinně se brání vůči predátorům.
Česko je plné májek
Každý rok slýcháváme o velkém množství tohoto brouka. Někteří jejich nadměrné rozmnožování berou soudný den. Množí se o ní různé nepravdivé informace, ale pravdou zůstává, že je jedovatá! Jejich ochrannou reakcí před nebezpečím je vylučování sekretu. Aby vám hrozila smrtelná otrava, museli byste brouka sníst. A obávám se, že to jen tak někdo neudělá.
Pravdou je, že nás tu brouky už pár let krmí. Nicméně tento obrovský exemplář nezařazujte do svého jídelníčku! Pro všechny platí jednoduchá pravidla – nesahat, nejíst, nezabíjet!
Dává přednost teplým oblastem
Protože se stále otepluje její výskyt bude vyšší a vyšší. Je to přirozený jev. Všechen hmyz reaguje na změny v klimatu. Malé mušky se čím dál více rojí. Pavouci díky vhodným podmínkám začínají být větší a větší! No a majky se množí rychleji a více.
Majkovití jsou prakticky jedinými brouky v Česku, kteří vás mohou ohrozit obsahem kantaridinu. Do stejné čeledi spadají puchýřníci lékařští neboli španělské mušky. Sice také obsahují tu samou látku, ale od nich byla využívána k výrobě afrodiziaka.
Nakladou tisíce vajíček
Jejich rozmnožování je úspěšné proto, že dokáží naklást tisíce vajíček do malých komůrek. Zde jsou dokonale chráněná! Jakmile začnou kvést rostliny, larvičky se přemístí do květů a čekají na opylovače. Jimi se nechají nenápadně přenést do jejich hnízda a parazitují! Dospělá majka dosahuje velikosti až 4 centimetry. A samečka od samičky poznáte díky rozdílné velikosti. Samičky jsou větší, protože mají v obrovském zadečku uloženo tisíce vajíček.
Zdroje info: idnes.cz, zpravy-aktualne.cz
Náhledové foto: Pixabay