Loskuták není mazlíček pro každého. Někdo si ho ale zamiluje
Doma nemusí být nutně smutno, stačí si pořídit loskutáka. Pokud patříte k těm, kteří milují ptactvo, jste tu dnes správně. Právě tady bude řeč o malém křiklounovi, který umí nezbedně vyvádět celý den. Jen tak se ho ale nezbavíte, tomu věřte. Tento černý opeřenec se naučí i brzy mluvit, stačí se mu denně věnovat. Počítejte však s velkým nepořádkem i křikem. Chovat doma loskutáka není nic pro slabší povahy.
Kriticky ohrožený druh?
Loskutáků existuje opravdu hodně, některé jsou dokonce zákonem chráněni a někteží z nich se dají chovat i doma. Kteří to jsou? Mezi ty nejčastěji chované doma patří loskuták posvátný a loskuták velký. Jak je poznáte? Zcela jednoduše, mají černé kovově lesklé peří a na konci křídel i dvě bílé mapy, tzv. zrcátka. Na tvářích po obou stranách pak žluté laloky, které jsou někdy nápaditě vybarvené až do širokého límce.
Nepřehlédnutelný je i jejich nápaditě zbarvený žlutooranžový zobák, který ani na chvíli neumlkne, pokud jste v jeho blízkosti. Loskutáci mají rádi společnost. Pokud zvažujete chovat doma jen jednoho loskutáka, je zapotřebí si předem uvědomit, že tento pták bude vyžadovat vaši pozornost.
Foto: Pixabay
Dožívají se 25 let
K začátku chovu je také nutné připočítat si svůj vlastní věk. Ptáci se mohou dožít i více než 25 let. Záležet bude samozřejmě i na způsobu stravy, kterou budou dostávat. Nejraději mají moučné červy a larvy potemníka, nepohrdnou však ani ovocem a zeleninou. Nabízet můžete jak rostlinnou, tak i živočišnou stravu. V létě můžete ptáka loskutáka osvěžit třeba i kouskem melounu. Nepohrdne ale ani jablkem, či hroznovým vínem. Chutná mu i sladká hruška, banán, kyselé kiwi, nebo třeba třešně i jahody.
Samozřejmě, že v jídelníčku kromě pestré zeleniny nechybí ani rýže a zelená strava. Velký lopuch salátu může dobře posloužit i jako vhodný úkryt k odpočinku. Přísun vody je pro ptáka také velmi důležitý, neměla by proto chybět napáječka s vodou nebo malá koupelna. Samozřejmostí je i běžné zrní pro ptactvo.
Pořízení není levné
Kromě prostorné voliéry je nutné počítat i s výdaji za podestýlku. Nejvhodnější je mulčovací kůra. Na sezení pro ptáka jsou nejvhodnější stromové větve, po kterých může loskuták poskakovat nebo měnit polohu. Pořízení ptáka samotného také není levná záležitost. Počítejte s investicí kolem 15 000 korun. Čím mladšího loskutáka si vyberete, tím větší šanci máte ho naučit mluvit.
Úklidu se nevyhnete
Trus z ptáka najdete všude, mnohdy i na zdech, nebo podlaze. Tento nezbedník odhazuje své zbytky všude kolem, pořiďte si proto omyvatelné stěny. Počítat je nutné i s pohybem. Loskuták potřebuje denně protáhnout svá křídla. Máte-li doma větší prostory, bude se loskutákovi u vás líbit.
Chovat ho můžete od jara až do podzimu venku. Na zimu mu dopřejte teplo domova. Chraňte ho ale také před přímým slunečním zářením. V době parných dní mu vytvořte přístřešek. Pozor na to, co říkáte. Mladý pták se velmi rychle naučí napodobovat váš hlas, nebo zvuky. Je to dobrý hlídač v době, kdy nejste třeba doma.
Zdroje informací: https://www.chatar-chalupar.cz/loskutak-narocny-upovidany-spolecnik/
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.