Likvidace štěnic: Několik důvodů, proč vsadit na specialisty
Slovo štěnice v mnohých z nás vyvolá doslova vlnu odporu. A není se vůbec čemu divit. Tento oválný hmyz je velmi nepříjemný. Štěnice domácí označovaná latinsky Cimex lecturalis se vyznačuje charakteristickou rezavě hnědou barvou a velikostí pohybující se mezi 4 až 8 mm. Jedná se o parazita, jehož hlavní potravu představuje krev. Ve volné přírodě se přirozeně nevyskytuje. V interiéru byste ji nepřáli ani největšímu nepříteli? Proč? Jak zjistíte, že doma štěnice máte, v čem jsou škodlivé a jak je zlikvidovat? To všechno vám prozradíme právě v tomto článku.
Neskutečně odolný parazit
Štěnice domácí nedokáže létat, protože má zakrslá křídla. O to rychleji ale leze a běhá. Oběť si vyhlédne a napadá ji ve večerních hodinách a v noci. Nechce být při jídle rušena. Přes den se ukrývá tak, aby byla v blízkosti svého hostitele. Moc dobře je jí v teplých a tmavých místech. Hoví si třeba v matracích, postelích za nábytkem a na jiných místech. Odolnost štěnic je obdivuhodná. Přežijí v místech s teplotou od -17 °C do + 49 °C.
Štěnice: Zdroj obrázku nicenistenic.cz
Expresní množení
Samotná likvidace štěnic je náročná hlavně v tom ohledu, že se neskutečně rychle množí. Samice dokáže naklást až 500 vajíček. Denně klade od 2 do 5 vajíček. Z lepkavých vajíček se za 6 až 20 dnů líhnou průhledné nymfy. Ty potřebují sát krev a toto období trvá od 14 do 30 dní. Při poklesu teploty a absenci potravy vydrží nymfy mnohem déle. Jinak dospělí jedinci žijí zhruba 14 měsíců. Umí hladovět až 12 měsíců.
V čem jsou štěnice nebezpečné?
Štěnice domácí jsou značně otravné, a to hlavně v noci. V noci je tento hmyz nejaktivnější i kvůli své světloplachosti. Mimo jiné také způsobuje značně svědivé štípance. Spousta lidí trpí alergiemi právě na ně. Mnohde se také hovoří o tom, že štěnice dokážou přenášet nejrůznější bakterie. Tradičně štěnice sají krev v místech, která se vyznačují tenkou pokožkou. Jde hlavně o zápěstí a kotník. Deratizaci štěnic se vyplatí řešit s profesionály. Stačí jen zadat štěnice Brno a specialisté se o vás postarají.
Štěnice: Zdroj obrázku nicenistenic.cz
Vsaďte na odborníky
Likvidovat štěnice svépomocí není optimální. Zapotřebí je jednak chemický postřik a jednak suchá pára. Štěnice umí přežít bez potravy i 140 dní. Stačí jim jenom úkryt ve tmavých koutech. Řešení není ani odstranění a výměna nábytku. Ideální volbou je deratizace štěnic Brno, kterou řeší specialisté při teplotě 200 °C a tlaku 8,5 baru. Zničí se tak larvy i vajíčka.
Štěnice: Zdroj náhledového obrázku nicenistenic.cz
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.