Likvidace červotoče je složitý proces
Červotoč je jedním z našich úplně nejmenších brouků, který ale svým konáním může napáchat obrovské škody. V domě ani v bytě či v jakýchkoli prostorách nejen obytného charakteru není vítaným hostem a zbavit se jej může být neskutečně náročné. Právě proto se podíváme nejen na jeho likvidaci v obytných prostorách, ale také na představení tohoto brouka a na některé další aspekty, které se jej jakkoli týkají.
Jak vlastně vypadá červotoč?
Máte strach, že byste červotoče nepoznali? Nemusíte! Jedná se o brouka rezavohnědé barvy, který se dorůstá maximální délky 4 mm. Poznáte jej i podle toho, že má na krovkách rýhy. Létat dokážou pouze dospělí brouci. Zahlédnout červotoče vlastním okem je velmi náročné, jelikož se nerad vystavuje. Poznáte jej nejčastěji podle charakteristických cestiček ve dřevě, které vykousává. Jejich šířka činí zhruba 2 mm a typické jsou také kulatým tvarem. Vznikají tak, že se v podstatě čerstvě vylíhnutí brouci derou směrem ven.
Kde všude dokáže červotoč působit?
Nejčastěji najdeme červotoče ve dřevě, které je již prověřené časem. Typické jsou především nejrůznější chaty, kde se dřevo nachází již dlouho, je dokonale proschlé a prošlo si také již několika mrazivými zimami. Červotoči se mohou nacházet ve dřevěných trámech, tlech, podlahách anebo dokonce i v potravinách vyznačujících se obsahem škrobu, který milují také. Staré pečivo pro ně představuje pochoutku.
Domácí i profesionální hubení červotočů
Jestliže nemáte důvěru v chemii, pak můžete nejprve vyzkoušet domácí koktejl, který vzniká smísením octa, prostředku na nádobí a pepře. Ocet s prostředkem se míchá v poměru cca 10 ku 1. Pepřem už pouze dobrotu okořeníte. Jinak je možné využít i služeb louhového mýdla. Při využití chemických prostředků je lepší využít služeb profesionálů. Dezinsekční firma si poradí bez problémů. Existují ale také i přístroje fungující na kmitočtu, který brouky zabíjí.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.