Libeček můžete na zahradu vysadit už v dubnu. Důležité je zvolit vhodné místo pro pěstování

libeček

Libeček lékařský je aromatická bylinka, která je velmi oblíbená v kuchyni. Dodává specifickou chuť omáčkám nebo polévkám. Velmi rychle roste a odolá i nižším teplotám, proto ho do svých zahrádek můžete vysadit už teď v dubnu. I když je to poměrně nenáročná rostlina, je třeba při vysazování a pěstování dodržovat určitá pravidla.

Pravidla pro pěstování

Než libeček zasadíte, je nutné zvážit, kam ho umístíte. V žádném případě ho nevysévejte na místo, kde jste v minulém roce pěstovali miříkovitou zeleninu, tedy petržel, mrkev nebo celer. Tato bylinka totiž přitahuje stejné škůdce jako zmíněné rostliny. Tím, že libeček vysadíte na jiné místo do zahrádky, zabráníte jejich přenosu. Nechte také bylince dostatečné místo pro růst. Pokud se jí dobře daří, může dorůst až do výšky 1,5 m. Semínka můžete vysévat přímo do půdy nebo si můžete v zahradnictví koupit již předpěstované rostliny. V případě výsevu semínek se ale musíte obrnit trpělivostí, protože klíčí velmi pomalu. Vzhledem k tomu, že se libeček rychle rozrůstá, je vhodné ho pravidelně zastřihávat nůžkami.

Jako hnojivo použijte kompost

Pokud chcete, aby bylinka dobře a rychle rostla, je potřeba ji hnojit. Díky tomu podpoříte správný vývoj kořenového systému. Nejlepší je přírodní organické hnojivo. Na tyto účely postačí obyčejný kompost.Pokryjte záhon zhruba třícentimetrovou vrstvou a zapracujte ji do půdy. V průběhu vegetace kompost pravidelně přisypávejte ke kořenům. Jestliže nemáte na zahrádce kompostér, zvolte pro hnojení jiná organická hnojiva bohatá na draslík, dusík a fosfor. Rozhodně se vyhněte těm chemickým. Mohly by totiž negativně ovlivnit chuť libečku.

kompost

Foto: Pixabay

Využití a skladování

V kuchyni se nejčastěji využívají čerstvé listy této rostliny. Díky svému specifickému aromatu se mu také říká „maggi koření“. Nejlépe se hodí do tradičních českých polévek, jako je vývar nebo bramboračka. Nemusíte se bát přidat pár lístků do omáček, k pečenému masu nebo do grilovacích marinád. Pro dlouhodobější uskladnění můžete listy bylinky i zamrazit, usušit nebo připravit pesto, které skvěle ochutí například těstoviny.

Zdroje info: https://www.bylinkyprovsechny.cz/ruzne/domaci-pestovani-bylin-rostlin/2032-jak-pestovat-libecek-postup-substrat-zalivka-svetlo-hnojeni-prezimovani, https://www.ireceptar.cz/zahrada/priprava-pudy-pro-libecek-kompost/

Náhledové foto: Pixabay