Lékárnička na dovolenou: jak sbalit léky na cesty
Maté na léto spousta vysněných cest a plánů? Pak si s sebou nezapomeňte vzít na cestu i malý kufřík s lékárničkou. Nikdy nevíte, kdy se vám na dlouhé cestě může takový kufřík hodit. Co všechno do cestovní lékárničky patří? Vždy bude nejvíce záležet na tom, do jaké destinace se chystáte.
Skladbu lékárničky přizpůsobte počtu cestujících
Léky pro děti a dospělé vždy přehledně oddělte. V případě nouze není čas na zdlouhavé hledání všech potřebných léků. Léky roztřiďte i podle povahy zdravotních potíží. Je vždy příjemné, když třeba při spálení či úžehu bude stačit jednou sáhnout do pohotovostní přihrádky.
Léky skladujte vždy v originálních obalech
U každého léku by neměl chybět ani příbalový leták. Dávkování je vždy nevyhnutelně nutné mít přehledně vypsané na letáku. Můžete si vše pro lepší přehlednost vypsat i na krabičky léků.
Foto: Pixabay
Sbalte si sebou léky, které užíváte pravidelně
Léky, které berete denně, je lépe mít vždy rozdělené. Část jich vezměte s sebou do kabelky, část zabalte do kufru. Vždy mějte léky do rezervy. Zpožděný let vás tak díky tomu nezaskočí. Sbalte s sebou všechny, především samozřejmě ty, bez kterých se denně neobejdete.
Léky proti bolesti, léky na kašel, průjem nebo silnou rýmu mějte v lékárničce vždy. To samé platí pro léky, které jsou určené na alergii, na vysoký tlak i jiné nemoci. Volně prodejné léky můžete zakoupit v lékárně kdekoliv na místě, léky předepsané vaším praktickým lékařem již nikoliv. Myslete proto na tyto léky dopředu a nezapomeňte si zajistit recept a vyzvednutí včas.
V lékárničce nesmí chybět ani obvazový materiál
Pomůcky pro první pomoc se mohou také hodit. Elastické obinadlo na podvrtnutý kotník nebo obvaz, který může posloužit při krytí řezné rány je dobré mít vždy po ruce. Stejně tak i náplast na puchýře či jiná drobná poranění.
Pokud se jedná o letní plážovou dovolenou, je dobré sbalit s sebou preventivní léky. Hodit se mohou kupříkladu probiotika. Dlouhodobý pobyt na sluníčku může také zážitky z dovolené zkomplikovat. Mějte při sobě raději o nějakou tu dávku pohotovostních léků navíc. Myslete i na vhodné léky proti úpalu. Nezapomeňte s sebou sbalit i dostatek ochranných krémů.
Jiné léky
Pokud cestujete na jih Afriky či do Asie, pak si s sebou nezapomeňte přibalit i antimalarika, dezinfekci, či případně účinné repelenty. Ani u nás v Evropě si ale nemůžete být infekcí z poletujícího hmyzu jistí. Přibalte si je proto sebou, ať už se vydáte na cesty kamkoliv. Myslete i na klíšťata. Dezinfekce či kleštičky na odstranění nevítaného hmyzu se mohou vždy hodit.
Včas myslete na pojištění
Kartičku zdravotní pojišťovny vezměte při cestování po Evropě vždy s sebou. Zkontrolujte i datum očkování proti tetanu. U alergiků dejte dobrý pozor na léky. Ujistěte se vždy včas, že je máte s sebou.
Zdroje informací: https://www.prozeny.cz/clanek/zdravi-a-zivotni-styl-cestovni-lekarnicka-95494
https://www.skrblik.cz/blog/10-tipu-leku-do-lekarnicky-na-dovolenou/
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.