Kupujete starší byt? Na toto si dejte pozor

Koupelna

Plánujete koupit vlastní byt a máte v hledáčku starší nemovitosti? Raději se mějte na pozoru. V článku naleznete několik doporučení, která byste měli zohledňovat.

1) Je v pořádku kanalizace?

Jedním z dotazů, které byste měli směřovat na prodávající stranu, resp. na realitního makléře, je stav odpadů. Pokud v nedávné době proběhla rekonstrukce a v nemovitosti byly instalovány moderní HT trubkyHT trubky, můžete v tomto směru být klidní.

Jestliže ale narazíte na starší potrubí, měli byste zpozornět. V extrémních případech nedostatečné údržby a splachování nevhodného obsahu by totiž staré potrubí mohlo přinést značné komplikace například v podobě havárie. Havárie odpadního potrubí přitom patří k nejnepříjemnějším a nejdražším haváriím, které mohou v nemovitosti nastat.

2) Zkontrolujte rozvody energií

Další dotaz by měl směřovat k rozvodům, jde zejména o elektřinu, vodu a plyn. Rozvody elektřiny staré několik desítek let mohou využívat hliníkové vedení. To se dnes z mnoha důvodů mění na měděné.

Vodovodní potrubí zase bylo dříve realizováno z olověných trubek, u kterých byla zjištěna zdravotní závadnost. Dnes se preferuje korozi odolné potrubí měděné či plastové, ze kterých se do vody neuvolňují žádné škodlivé látky.

3) Všechny smlouvy konzultujte s odborníkem

Jakoukoliv smlouvu, kterou dostanete do ruky ze strany prodávající strany, resp. ze strany realitního makléře, si nechte prověřit svým vlastním právním poradcem. Nikdy nepodepisujte žádnou smlouvu na místě bez toho, abyste si ji důkladně přečetli, vzali si čas na rozmyšlenou a nechali smlouvu odborně posoudit.

Konzultace s právníkem vás přijde na nižší jednotky tisíc korun, ušetřit ale může nespočet starostí a nečekaných výdajů v mnohem vyšších řádech.

4) Rezervační poplatek uhraďte až pod schválení financování

Nemáte ještě schválenou hypotéku? Pak v žádném případě nesmíte složit rezervační poplatek za nemovitost – ani se k jeho úhradě zavázat rezervační smlouvu. Existuje totiž riziko, že banka úvěr neschválí (například kvůli nízkému ocenění nemovitosti). O rezervační poplatek byste následně přišli bez jakékoli šance na to, abyste jej získali zpět.

5) Máte nárok na kompenzaci skrytých vad

Ani při sebelepší inspekci nemáte absolutní jistotu, že nemovitost je zcela nezávadná. Pokud narazíte na tzv. skrytou vadou, máte právo po prodávající straně zpětně žádat úhradu škody či jinou formu kompenzace. Je však nezbytné, abyste problém nahlásili bez odkladu, vše pečlivě zdokumentovali a v ideálním případě si jej nechali posoudit odborníkem. Roste pak šance, že v případě soudního sporu uspějete.

Zdroje info: living.cz, trendybydleni.cz

Náhledové foto: Pexels

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.