Kuchyňská sůl na chodníku je zlo. Škodí a vyplatí se spíše alternativy
Tak už je to tady. Začalo sněžit a zima se i mrazy přihlásila ke slovu. Vám to nejspíše nadělalo další vrásky s tím, že je nezbytné uklidit chodník okolo domu. Mnozí z nás si skutečně dají tu práci a snaží se všechno uklidit ručně. Sníh se prostě jednoduše odmete nebo odkáže lopatou. Led je pak třeba odsekat. Spousta lidí si ale vezme pytlíček se solí a vyjde před dům s tím, že plochu pořádně posolí. Tato varianta je ale spíše škodlivá než užitečná. Proč? To vám prozradíme v následujících řádcích.
V čem kuchyňská nebo posypová sůl škodí?
Sůl dokáže fyzikálně narušit strukturu led, který začne odtávat i tehdy, když je teplota pod bodem mrazu. Problém tkví ale hlavně v tom, že poměrně rychle odtává a vsakuje se do podloží. Tím vzniká velké množství zbytečných problémů. Jakých? Sůl například:
- znečišťuje spodní vody,
- zapříčiní uhynutí kořenů stromů,
- likviduje rostliny,
- ohrožuje živočichy.
Použití soli na chodník: Foto Radek Štěpán
Přírodní materiál by přece neměl vadit…
Jasně, sůl se řadí mezi přírodní materiály. Vadit by tedy teoreticky neměla. V takto obřích koncentracích se ale v přírodě určitě nevyskytuje, takže určitě škodí. Počítat je také třeba s tím, že obyčejná kuchyňská sůl funguje pouze do teploty -5° C. Při vyšších mrazech už moc šancí nemáte.
Jaké jsou alternativy k soli?
Existuje jich pochopitelně hned několik. Výbornou volbu určitě představuje močovina, která funguje prakticky totožně jako sůl, nicméně pomůže podpořit růst vegetace a nijak jí neškodí. Použít lze také CMA, tedy Calcium Magnesium Acetate. V porovnání se solí je mnohem šetrnější. Jinak není problém využít také posypový materiál typu štěrku. Tady už to ale nebude bez práce.
Zdroje info: berounsky.denik.cz, idnes.cz, piskovnadolany.cz
Použití soli na chodník: Náhledové foto Radek Štěpán
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.